Článek
O děti v ukrajinských třídách se v dalším školním roce budou moci podle novely starat pedagogové, kteří nebudou muset splňovat podmínku znalosti češtiny. Výuka by ale měla být podle českých vzdělávacích programů.
Novela má také ministerstvu umožnit v příštím roce pro uprchlíky opět mimořádně upravit termíny a podmínky pro přijímání do škol a ukončování vzdělávání. Zákon projedná nyní Sněmovna a Senát.
Sněmovna odhlasovala zpřísnění v pomoci uprchlíkům
Ve zrychleném režimu v Poslanecké sněmovně chce vláda prosadit i zákon, který umožní ubytovávání uprchlíků i po konci nouzovém stavu.
„Zákon zajistí, že i nadále budou kraje či obce zajišťovat potřebné kapacity v režimu dočasného nouzového přístřeší a ubytování,“ uvedl po jednání kabinetu šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN).
Školy budou mít možnost zřídit pro Ukrajince i segregované třídy, navrhuje MŠMT
Změna má nahradit nouzový stav, který v souvislosti s uprchlickou vlnou platí v Česku do 30. června. „Chceme, aby se společnost začala vracet do normálních kolejí,“ doplnil Rakušan. Zároveň ale upozornil, že počty nově příchozích do České republiky by delší nouzový stav opravňovaly.
Pracuje 70 tisíc uprchlíků
Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání kabinetu uvedl, že v ČR pracuje více než 70 tisíc lidí, kteří přišli z Ukrajiny.
„Je to pozitivní zpráva i z hlediska odvodů a podpory ekonomiky,“ řekl.
Vláda ve středu současně podpořila i změnu vymezení skutečných majitelů v zákoně o jejich evidenci. Nově pod něj mají spadat například církve a náboženské společnosti, politické strany a hnutí, odborové a zaměstnavatelské organizace, honební společenstva a společenství vlastníků jednotek, která dosud mají výjimku.