Článek
Tento pohled ale vyvrací nová analýza, kterou si nechala vypracovat Asociace Dítě a Rodina, která sdružuje 75 organizací věnujících se péči o ohrožené děti a podle níž jen třetina ústavů splňuje zákonné podmínky. Ve většině z nich scházejí klíčoví zdravotničtí pracovníci.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připustil, že resort o nedostatcích v ústavech ví a plánuje jejich počet snížit na třetinu. Analýza se opírá o průzkum, který asociace provedla ve všech kojeneckých ústavech po celé České republice.
„Odhalil naprosto zásadní nedostatky: 72 procent z nich nesplňuje zákonné požadavky na základní personální zabezpečení,“ sdělila asociace.
Potřebnou péči je schopen zajistit jen každý třetí ústav
V ústavech chybí lékaři a specialisté. „V řadě z nich chybí klinický psycholog a fyzioterapeut, v šesti domovech dokonce není k dispozici na požadovaný pracovní úvazek pediatr, což je základní požadavek stanovený vyhláškou,“ stojí v analýze.
Ta proběhla prostřednictvím dotazníků, v nichž zástupci domovů vyplnili dostupnost lékařské i nelékařské péče.
Pěstouni i centra pro postižené děti
„Zastánci dětských domovů pro děti do tří let často obhajují jejich existenci zajištěním odborné diagnostiky dětí a komplexní zdravotní péčí. Analýza však tyto argumenty vyvrací,“ uvedla jedna z autorek průzkumu Anna Krbcová. „Skutečnost, že potřebnou péči je schopen zajistit jen každý třetí ústav, je alarmující,“ řekla.
Děti v ústavech dojíždějí ke specializovaným lékařům mimo svá zařízení. „Ani v oblasti zdravotní péče tak ústavy nenabízejí nic navíc oproti rodinám s dětmi ať už biologickým, nebo pěstounským,“ doplnila ředitelka asociace Věduna Bubleová.
Analýza vytýká ústavům i nedostatek úvazků s pedagogickými pracovníky.
Argumentuje, že ve třinácti z pětadvaceti dětských center se nacházejí i děti starší čtyř let. „Očekávali bychom, že součástí týmu bude pedagogický pracovník, který by zajišťoval pedagogickou činnost obdobně jako v mateřských školách,“ píše se v analýze.
Vojtěchova mluvčí Gabriela Štěpanyová pro Právo reagovala slovy, že ministerstvo zdravotnictví si je vědomo, že v ústavech je nedostatek lékařů určitých specializací, například v dětské klinické psychologii. „Společně s ministerstvem práce a sociálních věcí a zřizovateli ústavů (kraje a města) intenzivně pracujeme na změně péče o děti do tří let. Jejich počet by se měl snížit na jednu třetinu,“ řekla mluvčí.
Češi v průzkumu odmítají kojeňáky
Podle ní mají v ústavech být děti jen ze zdravotních, a nikoli sociálních důvodů. „Pro tyto děti budou vybudovány jiné služby, například náhradní rodinná (pěstounská) péče. Snížení počtu dětských domovů pro děti do tří let také pomůže v řešení jejich personálního zabezpečení,“ doplnila mluvčí.
Kojenecké ústavy chtěla zrušit vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), dnes už se o jejich úplném zrušení neuvažuje. Měly by se ale transformovat v dětská centra, která by cílila hlavně na děti s těžkým zdravotním postižením a zároveň poskytovala odlehčovací pobyty jejich rodičům. „Je potřeba rozšířit možnosti pro maminky s různými potížemi, které potřebují sociální rehabilitaci, a současně podpořit pěstouny. Bez těchto dvou věcí nebude možné dotáhnout plány transformace,“ řekla Právu první místopředsedkyně pirátů Olga Richterová.