Článek
„V noci ze soboty na neděli se naskytnou vysoké šance na pozorování polárních září i ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska,” upozorňuje Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě s odkazem na informace amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
„Pokud bude geomagnetická bouře tak silná, jak astronomové předpovídají, budou záře pozorovatelné z našich končin nízko nad severním obzorem s největší pravděpodobností už po setmění. Pozorovat se ale vyplatí v průběhu celé noci,“ dodává.
Hledá se lovec polární záře. Islandský hotel láká neotřelou nabídkou
Na slunci došlo ve čtvrtek podle úřadu k jedné z nejsilnějších erupcí. A právě proto budou moci polární záři spatřit zřejmě lidé i v Česku. „Předpověď počasí je zatím velmi dobrá, navíc svým svitem nebude rušit Měsíc, který vychází až ve druhé polovině noci,“ vysvětluje Horálek.
„Pro pozorování je potřeba najít místo s dokonalým výhledem k severu, nerušeným světelným znečištěním,“ doplnil.
Polární záře
- Je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře ve výškách nejčastěji kolem 100 km.
- Jde o jeden z hlavních jevů vesmírného počasí. Běžně se vyskytuje v polárních oblastech (jižní záře – aurora australis, severní záře – aurora borealis), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech jen výjimečně.