Článek
Občasné deště sice půdě a vegetaci pomohou, ale k trvalejšímu zlepšení průtoků v řekách a k doplnění zásob podzemních vod zdaleka nestačí.
Vodní poměry podle meteorologických modelů moc nevylepší ani blížící se podzim a letošní zima. Ta bude teplá a většinou bez sněhu.
Přijde výrazné ochlazení a déšť, i tak bude září spíš teplé |
---|
Vedra utnou silné bouřky, varovali meteorologové |
„Sezonní předpovědní modely zatím předpokládají, že letošní zima ve střední Evropě bude teplotně nadprůměrná, což sněhové pokrývce v nižších a středních polohách moc nenahrává. Srážky tak zřejmě budou jen dešťové,“ potvrdila Právu Dagmar Honsová z Meteopressu.
Voda ze sněhové pokrývky tak podle ní letos silně podnormální či mimořádně podnormální hladiny podzemních vod v nižších a středních polohách moc nevylepší.
Voda nepřibyde
Navíc podzim má být podle meteorologů srážkově průměrný či jen slabě nadprůměrný a teplotně mírně nadprůměrný. Podle Pavla Zahradníčka z vědeckého portálu Intersucho v průměru chybí v Česku 200 až 300 litrů vody na jeden metr čtvereční. Největší a stále se prohlubující vodní deficit mají východních Čechy.
„Od roku 2015 tam chybí až 500 milimetrů srážek,“ potvrdil Právu Zahradníček. Problémy s nedostatkem vody trápí nejen obyvatele některých obcí, ale i zemědělce, lesníky a rybáře.
Nedostatek srážek snižuje výnosy plodin, přispívá k přemnožení hrabošů, usychání stromů v lesích, podporuje také rozvoj kůrovce.
V rybnících a vodních tocích se kvůli malým průtokům přemnožují nebezpečné sinice, ve vodě ubývá kyslíku a hynou ryby.
I když je zima ještě daleko a situace se může změnit, nedostatek vody mohou v nadcházející zimní sezoně pocítit rovněž majitelé lyžařských areálů, kteří mají odběr povrchové vody povolen a využívají ji k zasněžování.
Skiareály bez sněhu kvůli vodě nebudou
Podle ředitele Asociace horských středisek ČR Libora Knota se z celkového objemu vodoprávními úřady povolených odběrů vody využívá k zasněžování minimum, jen 0,2 procenta.
Připustil ale, že lokálně, na některém menším toku a po omezenou dobu, může voda dojít.
Většina čerpacích zařízení totiž odběry, pokud se hladina vody sníží pod minimální úroveň průtoku, ani neumožňuje.
„Zatím jsem o takovém případu nikdy neslyšel. Koncem listopadu se vodní poměry všude výrazně zlepšují. Navíc většina areálů má vlastní vodní retenční nádrže,“ potvrdil Právu Knot.