Článek
Model pracoval s volební účastí v rozmezí 15 až 35 procent. Při nejnižší účasti by se zisk hnutí ANO pohyboval kolem 22 procent, zatímco s rostoucí účastí by rostl až k 25 procentům.
„Klesající účastí by se zvyšoval pravděpodobný zisk ODS (ze 13 na více než 14 procent). Zejména by se ale zvyšoval zisk koalice TOP 09, STAN a Zelených (z hodnot okolo 8 procent na více než 11 procent) a KDU-ČSL (ze 7 procent na více než 9 procent). Tyto strany mají totiž více angažovaných voličů, kteří v malé účasti začínají hrát velkou roli,” uvedla agentura.
Klesající účast by naopak snížila zisky ČSSD a komunistů.
Agentura zkoumala i volební potenciál stran. Ten ukazuje, kolik by strana získala, pokud by ji volili všichni, kdo ji vážně zvažují a nelze u nich vyloučit účast.
Potenciál hnutí ANO se pohybuje kolem 35 procent. Piráti by mohli oslovit 27 a ODS 24 procent voličů. „Vysoký volební potenciál (okolo 21 procent) má koalice kolem TOP 09, STAN a Zelených, kterou zvažuje hodně lidí, ale nejsou si jisti. Koalice se tak může dostat k výsledkům okolo 14 procent,” uvedla agentura. Sociální demokraté mají podle ní potenciál 13 a komunisté 11 procent.
Pokud by se lidovcům či SPD podařilo zmobilizovat všechny voliče, mohli by dosáhnout výsledku až 15 procent.
„Šanci na vstup do europarlamentu mají i Svobodní s potenciálem okolo 8 procent a teoreticky nelze vyloučit ani úspěch Hlasu Pavla Teličky (potenciál okolo 6 procent). V době dotazování se ale pravděpodobný zisk těchto stran pohyboval okolo 3 procent (Svobodní) a pod 2 procenty (Hlas P. Teličky),” uvedl Median.
„Lze předpokládat, že některé středopravé a liberální strany tento potenciál naplní omezeně, protože lidé zvažují mezi nimi. Ukazuje se ale, že některá z nich může před volbami posílit a teoreticky i útočit na pozici hnutí ANO, které zůstává velkým favoritem voleb,” uzavřela agentura.
Průzkum proběhl od 16. března do 3. května a zapojilo se do něj 2144 respondentů.