Článek
"Zejména v nemocnicích je úbytek lékařů už citelný. Nebýt kolegů ze Slovenska, ale v čím dál tím větší míře i z exotických zemí musela by již řada nemocničních oddělení být zrušena," uvedl Kubek.
Dodal, že v průběhu příštích několika let budou do důchodu odcházet velké počty lékařů a protože lékařské fakulty produkují čím dál tím méně mladých lékařů, nůžky se budou rozvírat. "Je to vidět i na zaměstnanosti lékařů. Jestliže ještě před třemi roky bylo volných pracovních míst jen 180, nyní je to 543. Výrazně klesl i počet studentů na sedmi lékařských fakultách. Před třemi roky to bylo zhruba 1100 absolventů, v roce 2001 ale jen 922 a to ještě dobrá třetina z nich vůbec nenastoupila do oboru," tvrdí Kubek.
Úbytek souvisí s nízkými platy
Příčinu vidí i v nedostatečném odměňování lékařů. Jejich plat podle něj ve srovnání s platem lékařů v Evropské unii roste velmi pomalu a proto prý se nemůžeme divit mnohým, kteří za lepším finančním výdělkem odcházejí do zahraničí. Průměrný příjem lékaře v ČR loni v prvním pololetí dosáhl 31 700 korun a ve srovnání s rokem 2001 byl v průměru vyšší o tři tisíce.
Lékaři ale požadují, aby jejich plat byl minimálně trojnásobkem průměrného příjmu v zemi, což by znamenalo, že požadují zhruba 47 000 korun měsíčně. Kubek apeloval na vládu, aby nespoléhala jen na etiku lékařské profese, ale vytvořila lékařům platové podmínky takové, že nebudou odcházet do zahraničí. "Jen tak udržíme vysokou úroveň péče o pacienta," řekl Kubek.