Článek
Aplikaci MemoGIS Praha ve čtvrtek představila Akademie věd ČR (AV) při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu.
Na projektu spolupracovali odborníci z Masarykova ústavu a Archivu AV s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha.
„Na mapu Prahy aplikace promítá informace o více než 30 tisících obětech holokaustu, místech pronásledování a případech porušování protižidovských nařízení,” uvedl historik Michal Frankl, který se na aplikaci podílel.
FOTO: Lidé si na Masarykově nádraží připomněli 80 let od prvního transportu do Terezína
„Velké soubory dat, včetně fotografií obětí a rozsáhlého souboru digitalizovaných dokumentů, shromážděné pro výzkum, připomínku a vzdělávání, lze tak číst skrze prostor,” podotkl badatel z Oddělení moderních sociálních a kulturních dějin Masarykova ústavu a Archivu AV.
Aplikace mapuje vylučování Židů z protektorátní společnosti, omezování prostoru, v němž se mohli pohybovat, ale i jejich vztahy s dalšími Pražany.
Ředitelka Multikulturního centra Zuzana Schreiberová vidí právě spojení s prostorem jako klíčové.
„Sama jsem si to uvědomila, když jsem s pomocí aplikace prošla svou každodenní cestu do práce a našla 43 případů perzekuce a segregace židovských obyvatel,” popsala Schreiberová.
Aplikace tak podle tvůrců pomůže nejen pro uchování historické paměti, ale i při výuce dějepisu.
Vévodkyně Kate se setkala s přeživšími z Terezína
„Věříme, že učitelům a studentům aplikace umožní klást nové otázky o holokaustu a rasové segregaci a turistům poskytne jinou zkušenost při objevování metropole s bohatou multietnickou historií,” dodala Eliška Ševčíková Waageová z Institutu Terezínské iniciativy.
Pracovníci Multikulturního centra Praha také po domluvě připraví komentované trasy pro školy a skupiny.
Vznik on-line mapy podpořila Technologická agentura ČR, podle akademie bude dlouhodobě rozvíjena v českém uzlu Evropské infrastruktury pro výzkum holokaustu.
Den památky obětí holokaustu připomíná 27. leden 1945, kdy byl osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Mezi lety 1940 a 1945 bylo v Osvětimi zavražděno kolem 1,1 milionu lidí, většinou Židů.
Mezi nimi byly i desítky tisíc československých občanů. Podle Databáze obětí spravované Institutem Terezínské iniciativy bylo během druhé světové války zavražděno téměř 80 000 Židů z území dnešní České republiky.