Článek
Opuková hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku pochází z mladší doby železné a patří k nejvzácnějším exponátům Národního muzea.
„Její hodnota je nevýslovná, do ostatních muzejních institucí ji půjčujeme jen velice výjimečně,“ řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš, jenž osobně skříňku s hlavou odvezl v policejním voze do Olomouce. Původně byl transport naplánován vrtulníkem, protože však nad Českou republikou foukal silný vítr, převoz se uskutečnil po zemi.
Symbol keltské kultury
Téměř 25 centimetrů vysoká opuková hlava je jedním ze symbolů keltské kultury. Nalezena byla náhodně 19. května 1943 v malé pískovně u Mšeckých Žehrovic. Kamenná hlava muže s typickým keltským nákrčníkem, knírem a obočím zakončeným spirálou byla snad původně součástí celé sochy. Plastika byla objevena rituálně rozbitá na více dílů společně se zbytky po ohništi, mnoha úlomky keramických nádob a kostními náramky.
Národní muzeum chce v budoucnosti hlavu trvale vystavit v trezorové vitríně v historické archeologické expozici.
Do té doby bude kromě ojedinělých zápůjček v trezoru v depozitáři v Terezíně. „Je to hodně křehké, proto se na exponát musí dávat pozor. A také ho neradi vystavujeme velkým výkyvům počasí, proto se převáží v takzvané klimabedně,“ uvedl ředitel.
Nejdokonalejší dobové dílo
Unikátní plastika ze středočeské opuky byla vytvořena zřejmě na konci 3. či počátkem 2. století před naším letopočtem a mimo oblast antických civilizací představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami. „Jde o světový unikát, který nám závidí všechny země, kde se nacházely keltské civilizace,“ zdůraznil Lukeš.
Výstavu s názvem Keltská kamenná hlava ze Mšeckých Žehrovic lze v Olomouci navštívit od pondělí do 23. února.