Hlavní obsah

Desetině učitelů chybí mediální gramotnost

Mediální gramotnost studentů v Česku není na výši, ale ani učitelé na tom nejsou o mnoho lépe. Vyplývá to z výzkumu Český učitel ve světě médií, který pomocí webového dotazníku provedli experti na Univerzitě Palackého v Olomouci ve spolupráci s O2 Chytrou školou. A který měl zjišťovat právě orientaci učitelů ve světě médií.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Ilustrační snímek

Článek

Jeho součástí bylo například rozeznat satirický twitterový profil, který se vydává za Miroslava Kalouska (TOP 09) od opravdového Kalouskova profilu.

Učitelé dostali dva tweety a měli poznat, který z nich napsal pravý Kalousek. 72 procent pedagogů ovšem odpovědělo špatně, trefilo se 28 procent.

Průzkum také ukázal, že každý desátý učitel posuzuje informace zcela chybně.

„Deset procent z nich nebylo schopno rozeznat dezinformace, takzvané dezinformační weby považuje každý desátý učitel za důvěryhodné,“ uvedl vedoucí projektu Kamil Kopecký z Univerzity Palackého.

Průzkum ukázal, že 62 procent pedagogů dokáže správně určit pravdivost informací týkajících se Evropské unie, u témat spojených s covidem to bylo 68 procent. U aktuálních a historických informací si byla jistá zhruba polovina učitelů.

Mediální výchovu samostatně učí jen tři procenta učitelů

Věkový průměr učitelů, kteří se šetření zúčastnili, byl 47-48 let, v drtivé většině se jednalo o ženy. „Někteří neznají sociální sítě ani influencery. Osmdesát procent se v rámci své učitelské přípravy nikdy nesetkalo s mediální výchovou,“ uvedl Kopecký.

Téměř polovina pedagogů pak v průzkumu uvedla, že se v rámci výuky mediální gramotnosti nevěnují. „Je nutné, aby zde existoval nějaký výcvik mediální výchovy pro učitele,“ uvedl Kopecký.

Připomněl, že i Česká školní inspekce konstatovala, že mediální gramotnost žáků není oslnivá a žáci selhávají, když mají rozeznat například reklamu či fake news.

Mediální výchova se ale do školních osnov často už nemá kam vměstnat.

„Devět z deseti učitelů souhlasí, že mediální výchova je důležitá, zároveň ale osm z deseti nesouhlasí, že by se měla navýšit časová dotace mediální výchovy na úkor jiných předmětů,“ konstatoval Kopecký.

Někteří pedagogové učí své žáky a studenty orientovat se v mediálním světě při jiných předmětech.

„Padesát šest procent z nich k tomu využívá hodiny informatiky, 54 procent občanské výchovy, 44 procent v rámci českého jazyka. Jen tři procenta učitelů vyučuje mediální výchovu jako samostatný předmět,“ uvedl výzkumník.

Výběr článků

Načítám