Článek
Lidé rovněž reflektovali na profil kandidáta, ať už se týká věku, povolání či titulů. Necelá třetina lidí přiznala, že v rámci koaliční kandidátky preferovala nominanty jednoho subjektu a zhruba desetina záměrně vybírala ženy.
Nejčastěji využili kroužkování voliči koalice Pirátů a STAN (52 procent). Stoupenců koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a lidovci) kroužkovalo 48 procent. Výrazně méně se k preferenčním hlasům uchýlili voliči ANO (26 procent) a SPD (25 procent).
S výsledky voleb je spokojena méně než polovina lidí
Podle agentury v případě koalice SPOLU převažovala „pozitivní motivace” daná například osobností kandidáta. „U voličů Pirátů a Starostů se projevovala často i negativní motivace (část kroužkovala z nevole vůči Pirátům a část dokonce přešla ke koalici SPOLU),” uvedl Stem/Mark.
Nejčastěji voliči využili všechny čtyři preferenční hlasy (45 procent).
Piráti mají analýzu debaklu, mezi viníky zahrnuli i Rakušana
Výzvy kroužkování kandidátů zaznamenala zhruba třetina voličů, nejčastěji se jednalo o voliče koalice Pirátů a STAN (42 procent), před příznivci koalice SPOLU (37 procent). V případě voličů ANO a SPD to byla zhruba čtvrtina lidí.
Piráti kvůli kroužkování na společných kandidátkách přišli o řadu křesel, která místo nich obsadili nominanti STAN.
Rozhodování na poslední chvíli
Z průzkumu rovněž vyplynulo, že téměř polovina voličů se definitivně rozhodla, koho volit, až v posledním měsíci před volbami a zhruba třetina lidí změnila během této doby své rozhodnutí. Tito lidé nejčastěji dali hlas koalici SPOLU (27 procent), Pirátům a STAN (16 procent), případně hnutí ANO (15 procent).
Průzkum proběhl od 22. do 28. října a zapojilo se do něj 1302 respondentů.