Článek
„V současné době podle statistik policie máme něco před 32 tisíc přihlášených lidí, kteří přišli z Ukrajiny, přes 22 tisíc vydaných pobytových míst,“ uvedl Rakušan.
„Celkově odhadujeme, protože ne všichni ještě prošli registračním procesem, že máme na území ČR v současné době více než padesát tisíc občanů Ukrajiny,“ doplnil.
Většinou se přitom dle něj jedná o maminky s dětmi a starší lidi. „Muži v aktivním věku v této době ani nesmí území Ukrajiny opouštět,“ připomněl Rakušan.
Zároveň zopakoval dřívější informace Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, že nedošlo k úniku radiace v souvislosti s ruským útokem na jadernou elektrárnu v Záporoží. „Občané se v tuhle chvíli nemusí ničeho obávat,“ uklidňoval šéf vnitra.
Na koordinaci humanitární pomoci a zřizování asistenčních center se primárně podílí právě resort vnitra. Podle čtvrtečního vyjádření Rakušana má do Česka denně mířit pět tisíc ukrajinských uprchlíků.
Kvůli efektivnější pomoci uprchlíkům vláda vyhlásila nouzový stav, který začal platit dnes.