Článek
„Byl jsem jedním z těch, který pana Kuberu v té cestě podporoval. Považuji to za důležité z hlediska ekonomického, máme tam zájmy z hlediska vědecké i výzkumné činnosti. Takže já bych tam nepochybně jel,“ odpověděl ve středu Růžička na dotaz Novinek.
Cestu na Tchaj-wan považuje za „důležitý signál toho, že svoboda, demokracie a právo jsou důležité věci“.
Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera
Druhý adept na šéfa Senátu Vystrčil tento týden v České televizi jasnou odpověď nedal. „Ještě nejsem předseda Senátu, cestu jsem nepřipravoval, neznám, co se tam plánovalo. Nejdříve bych se rád s těmi věcmi seznámil, abych věděl, komu to pomůže či nepomůže,“ řekl Vystrčil.
Jasnou odpověď nedal ani ve středu na plénu, kdy k jasnému postoji k cestě na Tchaj-wan vyzval senátor Pavel Fischer. „Pokud mám říct svůj osobní názor a svoji prioritu, tak jako Miloš Vystrčil a předseda senátorského klubu ODS a jednou možná jako předseda Senátu říkám, že prioritou bude, aby si Česká republika zachovala statut země, která hájí lidské svobody,” prohlásil Vystrčil v kandidátském projevu.
Kubera dostal varování
Tchaj-wan je pro Číňany jednou z nejcitlivějších diplomatických záležitostí. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Měla by se zřídit linka mezi Prahou a Tchaj-pejí, myslí si Ferjenčík
Čína opakovaně ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tím zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
Potrestáme vás i české firmy. Čína prostřednictvím Hradu nepokrytě vyhrožovala Kuberovi
Cestu na Tchaj-wan plánoval na jaro zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Čína se na to dívala s nelibostí. Podle serveru Aktuálně Čína Kuberu před cestou varovala dopisem, ve kterém napsala, že pokud cestu uskuteční, potrestá Kuberu i české firmy podnikající v Číně.
Kancelář prezidenta podle serveru hrozby podpořila vlastním přípisem a dopis předala Kuberovi 14. ledna na novoročním obědě.