Článek
V roce 2017 trpělo tímto onemocněním více než 33 tisíc lidí v zemích Evropské unie, Norsku a Islandu, což proti roku 2010 představuje 70procentní nárůst. Vyplývá to ze studie Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, která byla zveřejněna v červenci.
V roce 2007 úřady v Česku podle studie zaznamenaly 205 nových případů, v roce 2009 už 697 nově nemocných, v letech 2013 a 2014 šlo zhruba o čtyři stovky nových pacientů. Počet nakažených stoupl v roce 2015 o 554 lidí, před dvěma lety to bylo o 560.
K rozšíření nemoci vedou i mobilní aplikace za účelem vyhledávání sexuálních partnerů
Podle evropské studie se nákaza syfilidou týká zejména „mužů, kteří mají sex s muži“ (62 procent). Heterosexuální muži se podíleli na 23 procentech případů a ženy na 15 procentech. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je sice ČR stále v počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel pod průměrem, který je 7,1 (v ČR je to 5,3), na druhou stranu lepší výsledky vykazuje například Rumunsko (4,1), Polsko (4,2) či Švédsko (3,8).
Hodnota v sousedním Slovensku je naopak vyšší (6,6). Varující je však růst počtu nemocných v letech 2010–2017 zejména na Islandu (o 876 procent), v Irsku (o 224 procent), Británii (o 153 procent), Německu (o 144 procent) a na Maltě (o 123 procent). Podle Evropského střediska je růst případů syfilidy patrný i ve vyspělých mimoevropských zemích.
Zpráva upozorňuje, že negativní trend by bylo možné zvrátit osvětovou kampaní a preventivními zdravotnickými programy pro nejvíce rizikové skupiny. Podle Evropského střediska je alespoň pozitivní, že od roku 2005 v Evropě se daří snižovat počet případů vrozené syfilidy.
Nebezpečné rychlé seznamky?
O tom, nakolik se na šíření syfilidy a dalších pohlavních nemocí podílejí mobilní seznamovací aplikace, shoda nepanuje. Nicméně představují další riziko, na což upozorňuje i zpráva Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.
„Muži, kteří mají sex s muži, jako rozhodující faktor vedoucí k rozšíření nemoci označili používání sociálních sítí a mobilních aplikací za účelem vyhledávání sexuálních partnerů,“ stojí ve zprávě.
Heterosexuálové naopak uváděli důvody jako nechráněný sex, promiskuitu, užívání návykových látek, pobyt ve vězení, prostituci, již prodělané sexuálně přenosné nemoci, ale i chudobu, bezdomovectví, příslušnost k etnické minoritě či status uprchlíka.
Sexuolog Jaroslav Zvěřina si myslí, že rostoucí množství pohlavních chorob nelze na mobilní aplikace úplně svádět. „Utichl panický strach z AIDS a mládež je méně opatrná. Kampaně proti pohlavním nemocím vymizely, dnešní mladí lidé méně používají kondomy a jsou promiskuitnější. Elektroniku bych do toho netahal,“ řekl Právu.