Článek
Svrčinová uvedla, že očkování je v současnosti jedinou možností, která se v boji proti epidemii nabízí. „Bohužel jiná cesta není,“ řekla. „Já osobně bych viděla i cestu povinného očkování,“ doplnila.
Proti povinnému očkování se v neděli v televizních debatách vyslovili ministryně financí Alena Schillerová (ANO), bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS či místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.
Povinné očkování plánuje zavést od 1. února Rakousko. Dosud zavedly povinnou vakcinaci proti covidu pro všechny obyvatele tři země: Indonésie, Mikronésie a Turkmenistán.
V Česku se od pondělí zpřísnila hygienická pravidla pro neočkované. Podle hlavní hygieničky se efekt opatření projevuje s týdenním až desetidenním zpožděním, k případnému dalšímu zpřísnění by se mohlo přistoupit po této době.
Vláda prý zvažuje kvůli epidemii také vyhlášení nouzového stavu. Opatření by umožnilo výpomoc mediků v nemocnicích.
Svrčinová uvedla, že hygienici vyrážejí každý den na kontroly. „Nepůjdeme samozřejmě tam, kde víme, že restauratéři kontrolu provádí, máme signály, že určité skupiny provozovatelů nekontrolují tak, jak by měly,“ poznamenala s tím, že na ně většinou upozorní občané.
Hostům podle ní hrozí pokuta až 10 tisíc korun, provozovatelům až tři miliony. O počtu a výši dosud uložených pokut přehled neměla. Poznamenala, že ne každý je ochotný zaplatit na místě a správní řízení trvají dva až tři měsíce.
Očkování alespoň první dávkou má v Česku 70 procent dospělé populace.