Hlavní obsah

Svaz bojovníků vrátil státu problematickou dotaci

Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) vrátil státu více než 762 000 korun z dotace, kvůli níž mu hrozila daňová kontrola. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdilo Generální finanční ředitelství. Na statisícové chyby v hospodaření spolku se státními dotacemi přišlo ministerstvo financí při loňské kontrole. Ročně dostává svaz ze státního rozpočtu na svou činnost 6,3 milionu korun.

Foto: Petr Horník, Právo

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

Článek

Finanční správa se hospodařením ČSBS začala zabývat zkraje roku na základě podnětu od ministerstva financí. To prověřovalo využití dotací poskytnutých v letech 2016 až 2018, kdy svaz od resortu získal celkem 19 milionů korun. Chyby kontrola našla u výdajů za bezmála 900 000 Kč.

Svaz podle auditu věrohodně nedoložil některé výdaje spojené s jeho provozem či organizací pietních a osvětových akcí. Funkcionáři spolku také utratili část peněz neoprávněně za potraviny nebo je použili na vyplacení mimořádných odměn. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) počátkem loňského prosince ve Sněmovně oznámila, že finanční správa povede s ČSBS řízení pro porušení rozpočtové kázně.

Valaši se odtrhli od svazu bojovníků za svobodu, k odchodu se chystají i další oblasti

Domácí

Letos v březnu ale spolek státu vrátil 762 734 korun z problematických dotací a ministerstvo následně aktivovalo takzvanou fikci neporušení rozpočtové kázně. Finanční správa proto daňovou kontrolu v ČSBS ukončila, zjistil iROZHLAS.cz. „Daňový subjekt vrátil dotaci na účet poskytovatele a tím nedošlo k porušení rozpočtové kázně," potvrdila serveru mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

ČSBS sdružuje účastníky národního boje za osvobození ve druhé světové válce, jakož i jejich rodinné příslušníky a pozůstalé po nich. Některé instituce či samosprávy však už dotace ze svých rozpočtů pro ČSBS v poslední době odmítají proplácet, nebo je snížily. Kritizují kroky vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který před listopadem 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům.

Vzdejte se titulu, vyzvala univerzita komunistického poslance Ondráčka

Domácí

Kritice svaz čelil také za vylučování členů, kteří se vymezovali proti vedení ČSBS, nebo za projev předsedy svazu Jaroslava Vodičky na loňské tryzně v Terezíně, který židovská obec označila za xenofobní.

Související témata:

Výběr článků

Načítám