Článek
Potřebné budou hloubkové vrty pro umělé zasakování povrchové vody do spodní, přečerpávání ze spodních toků řek do horních či vysávání starých dolů, aby v potocích bylo dost vody.
Obnovovat remízky a rybníky prostě stačit nebude. O obřím rozsahu opatření, jaká si sucho vynutí, svědčí nejen alarmující popis dlouhodobě klesajících stavů vod, ale i příklady opatření a lokalit, kde se o nich již nyní uvažuje.
Zespod toku čerpat nahoru
Vládní materiál apeluje na obnovu mezí, remízků, mokřadů a na nutnost výstavby malých vodních nádrží včetně obnovování starých rybníků. Poukazuje tak na u nás léta ignorovanou moudrost předků.
Rybníky se u nás totiž dosud spíše likvidují a na jejich místech developeři budují průmyslové, skladové či bytové komplexy. Příkladů je mnoho. Někde za to padly i pokuty, ale ty viníci stejně neplatí.
Vodu navrhují autoři materiálu zadržovat třeba pomocí recirkulace. „Opatření spočívá v kontinuálním přečerpávání části vody z úseku toku s větší vodností do vyšších částí povodí, kde vylepšuje zůstatkový průtok v kritickém úseku toku. Součástí systému může být dočišťovací malá vodní nádrž,“ uvádí se v materiálu.
Ten přitom odkazuje na studii z roku 2011, která zvažovala alternativní možnost řešení lokálně nepříznivé hydrologické situace například u Rakovníka přečerpáváním části vody z relativně vodného Lišanského potoka do akumulační nádrže nad městem situované na dolním úseku Kolešovického potoka.
Jen u tohoto místa byly náklady odhadnuty na 40 miliónů korun. Podle vládního materiálu je to ale jen třetina ve srovnání s převodem vody z řeky Ohře.
Navrtat a nechat vsáknout pod zem
Další možností je umělá infiltrace vody. To znamená, že povrchové vody se uměle převedou do podzemních pomocí vrtů. Konkrétně to bylo navrženo v povodí Orlice, aby se posílala dodávka pitné vody z úpravny vody v Hradci Králové.
Mezi další oblasti, kde se o umělém zasakování vody uvažuje, patří území v Holedči v povodí Blšanky.
Vysávat zatopené doly a posílit potoky
Materiál zmiňuje i možnost čerpat vody ze zatopených dolů do povrchových toků.
Opatření bylo už navrženo opět pro Rakovník. Konkrétní řešení spočívá ve vypouštění vyčerpaných důlních vod z lupkového dolu Rako do povodí Černého potoka, který ústí do Rakovnického potoka těsně nad tímto městem.
„Množství čerpané vody by spolu s vodou čerpanou z dolů 1. máj a Rako II i přes relativně malou hodnotu výrazně zlepšilo průtokovou situaci v Rakovníku v období sucha,“ konstatuje materiál.