Článek
Zda Kubera do kampaně půjde, nebo ne, sdělí až po volbách do Sněmovny. Předpokládá totiž, že po nich se ještě vyloupnou další kandidáti na Hrad. Když si mezi nimi najde svého favorita, do boje nepůjde. V opačném případě ano a na rozdíl od ostatních uchazečů o post hlavy státu se neopře o podpisy 50 tisíc občanů, ale o podporu 19 senátorů, stačí mu přitom jen deset.
S penězi na kampaň si hlavu neláme, věří, že sponzoři se najdou. „Já jsem starý lakomec, mně stačí málo,“ řekl Právu.
Na rozdíl od Kubery má lékař a aktivista Marek Hilšer (41) o své kandidatuře na hlavu státu jasno už rok. Aby se do voleb ale skutečně dostal, zbývá mu ještě nasbírat nutných 50 tisíc podpisů občanů i s čísly jejich průkazů.
Jen jedna žena
Stejnou překážku musí zdolat i jeho možní soupeři. Mezi ty patří právník a bývalý ředitel kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl (44) nebo spisovatel Milan Kohout (62). Ten pobouřil veřejnost před dvěma lety, když do svěcené vody v polském kostele nalil své sperma.
Mezi kontroverzní kandidáty se řadí i bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka (56), který v roce 2015 dostal podmínku za hanlivé výroky na adresu Romů, nebo zpěvačka Jana Yngland Hrušková (58), která ve svých vystoupeních zbrojí proti muslimům.
Kandidaturu ohlásili i skladatel a několikanásobný neúspěšný kandidát na senátora Petr Hannig (71), předseda republikánů Miroslav Sládek (66), konspirační teoretik Josef Toman, který zpochybňuje rozdělení Československa, a podnikatel Igor Sládek (62), jenž na sebe na jaře upozorňoval voliče svými inzeráty v novinách.