Článek
„Už bylo dost politických vytáček, šíření paniky a přilévání oleje do ohně. Odmítáme pokusy zapojovat Českou republiku do vojenské eskalace konfliktu, dodávat do jeho ohniska zbraně, podílet se na zvyšování napětí, jakož i zneužívat konflikt kolem Ukrajiny v domácím vnitropolitickém zápase,“ napsal Klaus.
Dále se tak obrátil na Fialu, aby „zajistil zodpovědné a důstojné vystupování jednotlivých členů vlády“.
Zároveň by se měl premiér podle něj zasadit o jednání všech zainteresovaných stran, a to mimo jiné s cílem naplnit vyjednat bezpečnostní záruky pro všechny zúčastněné strany konfliktu.
Klaus také Fialovi vyčetl „pasivitu“ vůči tomu, co na Ukrajině a kolem ní se odehrává. „Konflikt na Ukrajině je dlouhodobě největší bezpečnostní hrozbou na našem kontinentě. Probíhající vojenská eskalace ohrožuje celou Evropu, včetně České republiky,“ apeloval.
Pravděpodobně tak také reagoval na únorové vyjádření šéfa diplomacie Lipavského z Pirátů, který v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že stupňováním napětí na hranicích s Ukrajinou ruský prezident Vladimir Putin Evropu obdaroval. Podle něj jí ukázal, že se obejde i bez ruského plynu.
Realita je však podle expertů taková, že EU by se s odstávkou ruských dodávek vyrovnávala jen velmi obtížně.
Mluvčí vlády Václav Smolka napsal Novinkám, že se dopisem bude teprve zabývat.