Článek
Rozhodnutí o použití vakcíny podle něj musí vydat oprávněné orgány, jako je ministerstvo zdravotnictví, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Jejich schválení k použití zatím Sputnik V nemá.
Prezident Miloš Zeman, který je dlouhodobým zastáncem ruské vakcíny, oslovil rektora Zimu kvůli Sputniku V v březnu. Rektora požádal, aby vakcínu prozkoumala komise odborníků z Univerzity Karlovy.
UK není SÚKL ani EMA
„Rektor Zima zaslal panu prezidentovi dopis, ve kterém objasnil důvody, proč je zbytečné toto posuzovat na UK, neboť výsledky klinických experimentů byly publikovány v prestižním časopise LANCET v únoru tohoto roku,” uvedl Hájek.
„Rozhodnutí o použití musí vydat autoritativní a oprávněné orgány, tedy ministerstvo zdravotnictví ČR, SÚKL a EMA. Tímto oprávněným orgánem UK není a ani nemůže být,” dodal.
„Mohli pomoci dobré věci,” zní z Hradu
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že nad rozhodnutím lze vyjádřit politování. „Protože vědci Univerzity Karlovy mohli pomoci dobré věci ve prospěch všech občanů republiky, posouzení by tedy určitě nebylo zbytečné, ale cenné,” uvedl.
Prezident dlouhodobě požaduje, aby Česko přijalo ruskou vakcínu. Bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který neschválenou očkovací látku odmítal, kvůli jeho postoji kritizoval. Spolu s ředitelkou SÚKL Irenou Storovou ho v březnu označil za hlavní překážku pro dodávky Sputniku V.
Arenberger: Rusko nám nabídlo 300 tisíc dávek Sputniku ke koupi hned
Nabídka Ruska byla podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) na nákup 300 000 dávek vakcíny Sputnik V okamžitě a každý měsíc pak dalších 150 000 dávek. Řekl to v úterý Radiožurnálu. Dodal, že nemá informace o tom, že by tato několik týdnů stará nabídka už neplatila. Arenberger minulý týden v čele úřadu vystřídal Jana Blatného (za ANO).
Stejný princip jako AstraZeneca a J
Ruská vakcína Sputnik V patří mezi tzv. vektorové vakcíny. Ty nejčastěji používají jako vektor (nosič) oslabený adenovirus. Zatímco například vakcína od společnosti AstraZeneca obsahuje šimpanzí adenovirus, očkovací látka od firmy Johnson & Johnson používá lidský adenovirus Ad26. Na stejném principu funguje i Sputnik V.
Evropská unie hází přes palubu vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson
Vakcíny od AstraZeneky a Johnson & Johnson se v současnosti potýkají s problémy s vzácnými krevními sraženinami, které se objevily u malého počtu očkovaných.