Článek
ÚVV tak v neděli na pražském jednání zvrátil dva týdny stará usnesení, po kterých Sobotka ale odmítl rezignovat. Jednání části svých spolustraníků tehdy označil za pokus o puč. Právě postup „pučistů” ÚVV podle informací ČTK odsoudil.
Sobotka se tak vrací do čela vyjednávacího týmu o nové vládě. O jeho dalších členech rozhodne ještě v neděli nejužší vedení soc. dem. – politické grémium.
Sobotka v neděli řekl, že jeho strana ztratila čtrnáct dní, během kterých mohla vyjednávat o vytvoření vlády.
Michal Hašek a Jeroným Tejc, kteří se zúčastnili povolební schůzky s prezidentem Zemanem v Lánech a koncem tohoto týdne rezignovali na posty ve vedení ČSSD, v neděli řekli, že chtějí být řadovými poslanci.
Mimořádný sjezd nebude
Oba dosavadní Sobotkovi oponenti v neděli podpořili svolání mimořádného sjezdu ČSSD v únoru příštího roku. Bohuslav Sobotka navrhoval, aby se konal 22. února.
Podle informací Novinek ale nakonec ÚVV o svolání mimořádného sjezdu strany na únor příštího roku nehlasoval. K tématu se chce ČSSD vrátit jen v případě, že Sobotka nesestaví vládu nebo ÚVV odmítne vstup do kabinetu za sjednaných podmínek. Pak by se otázka mimořádného sjezdu dostala na pořad dne.
Příslušné usnesení, kterým se rozhodování o mimořádném sjezdu odsouvá až na dobu po dokončení rokování o vládě, navrhl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Sobotka v pondělí požádá o schůzku s Milošem Zemanem |
Za krizi v ČSSD může Hašek, myslí si téměř polovina Čechů |
Kromě Michala Haška a Jeronýma Tejce rezignovali na vrcholné funkce ve straně také další účastníci lánské schůzky Zdeněk Škromach a Jiří Zimola. Jednání s prezidentem se uskutečnilo hned v sobotu, krátce po skončení předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Zúčastnění o schůzce odmítali mluvit, Hašek ji opakovaně veřejně popřel, ze lži ho ale nakonec usvědčil další z účastníků Milan Chovanec, který ji novinářům potvrdil.