Článek
Meteorologové také doporučují zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti.
Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu vyhlásili meteorologové smogovou situaci už i v Jihočeském kraji. Signál regulace ráno odvolali v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, i tam ale dál platí smogová situace.
Smogová situace tedy platí v celkem osmi krajích, už dříve byla vyhlášena v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Ústeckém a Plzeňském kraji. Relativně čistý vzduch mají podle mapy ČHMÚ jen tři kraje - Vysočina, Liberecký a Karlovarský kraj.
Ke smogové situaci přispěly současné silné mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří.
Smogová situace je vyhlašována, když dvanáctihodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh.
Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo.