Hlavní obsah

Šmejdi to nově zkoušejí na seniory přes zámky

Novinky, Natálie Lošková, luh

Zaklepou na dveře s falešným dokladem a nabízejí lepší zabezpečení vstupních dveří do bytu. Na tuto léčku už naletěl nejeden senior. Právě na starší osoby se takzvaní šmejdi zaměřují nejčastěji, důvěra a touha po sociálním kontaktu z nich totiž tvoří snadný terč k podvodným praktikám. Za výměnu zámků u dveří zaplatí i o několik tisíc korun víc.

Šmejdi nabízí důvěřivým seniorům předraženou výměnu zámkůVideo: Novinky

Článek

V horších případech si potom šmejd ponechá náhradní klíč, aby mohl byt vykrást.

Napálit se nechala i seniorka z pražských Kobylis. „Dva podomní zámečníci ji přesvědčili, že má vložku u vchodových dveří do bytu zastaralou, a aby nedošlo ke vloupání do jejího bytu, radši jí namontují novou. Při svém zdůvodňování byli oba velmi přesvědčiví a seniorka nakonec souhlasila,“ popsal případ mluvčí městské části Praha 8 Martin Šalek. Co jí ale neřekli, že běžná cena za vložku, kterou jí nabídli, je 1248 Kč, ale od seniorky vybrali 4990 Kč.

Foto: Novinky

Cylindrické vložky prodávají podvodníci i o několik tisíc korun dráž.

Aby seniory k výměně přiměli, používají šmejdi několik promyšlených taktik. Cylindrickou vložku například nejprve vymění a až poté sdělí celkovou sumu. Často svou věrohodnost zvyšují také falešnými identifikačními kartami na smyšlené firmy.

„Někteří v domech vyvěšují i letáky, ve kterých oznamují, že v domě brzy proběhne kontrola bezpečnosti dveří. Senior získá pocit, že jde o něco plánovaného,“ vysvětluje cechmistr Cechu mechanických zámkových systémů ČR (CMZS) Tomáš Pospíšil, který na zamezení činnosti takových šmejdů dlouhodobě spolupracuje s policií a ministerstvem vnitra.

Podle mluvčího policie Ondřeje Moravčíka se jedná o celorepublikový problém. „V současné době evidujeme několik desítek případů za rok. Je ovšem třeba přihlédnout k tomu, že mnoho lidí danou věc ani neoznámí,“ vysvětluje. Mnozí senioři se totiž obávají odsouzení ze strany rodiny a často nechtějí přiznat, že podvodníkům naletěli.

Foto: Tomáš Pospíšil

Letáky, které šmejdi vyvěšovali po domech v Ostravě. Pro zvýšení věrohodnosti zneužili projekt ministerstva vnitra a CMZS.

Byt vykradou s náhradním klíčem

Kromě zaplacení přemrštěné částky za výměnu cylindrické vložky hrozí obětem šmejdů také další nebezpečí, které je podle cechmistra Pospíšila spojeno i s organizovaným zločinem. Někteří šmejdi, kterým se podaří obětem vložku vnutit, si totiž u sebe nechávají také náhradní klíč.

„Někteří důvěřiví senioři si pozvou podvodného zámečníka i domů a nabídnou mu k práci třeba kávu. V případě jedné oběti, seniorky z Ostravy, tak dostal podvodník možnost si byt prohlédnout a podívat se na jeho vybavení a cennosti. Nechal si kopii klíče od vložky, kterou právě prodal a namontoval, a vyhlídnutý rodinný domek seniorky přišel vykrást v nepřítomnosti vlastníků,“ uvedl starší případ Pospíšil.

Foto: Novinky

Vloupání, ilustrační fotka.

Pro „vylepšení“ zabezpečení nabízí šmejdi často i kvalitní cylindrické vložky. Podle cechmistra ale samotná aplikace vložky nemá bez posouzení celého dveřního systému smysl. „Šmejdi mohou nabízet i bezpečnostní vložku nejvyšší bezpečnostní třídy, ale když ji dáte do papundeklových nebo voštinových dveří, které nemají kování s překrytem ani bezpečnostní zárubně, tak se zloděj do bytu dostane stejně snadno,“ vysvětlil Novinkám Pospíšil.

Jak šmejdům nenaletět?

Nezisková organizace CMZS se ve spolupráci s policií i ministerstvem vnitra snaží o osvětu zejména v řadách seniorů a upozorňují například, jak by mělo setkání se skutečným zámečníkem probíhat.

„Zákazník, který uvažuje o zabezpečení vstupu do svého bytu, by měl nejlépe navštívit nějakou kamennou prodejnu zavedeného zámečníka ve své lokalitě. Může mu případně zavolat a domů si ho pozvat. V žádném případě ale zámečník nechodí nepozván ke komukoliv domů a nezvoní na dveře,“ vysvětluje Pospíšil.

To potvrdil i mluvčí Policie České republiky Ondřej Moravčík. „Ve většině měst je obecní vyhláškou podomní prodej zakázán, proto v případě, že seniora někdo takto osobně kontaktuje, může zavolat policii,“ vysvětlil.

Foto: Novinky

Certifikát slouží jako doklad o kvalitě a zabezpečení prodávané vložky do dveří.

Od zámečníka si mohou klienti vyžádat také certifikát vložky, který slouží jako potvrzení a prověření její kvality.

„Další informace se lidé dozvědí například z katalogu Bezpečná země, ve kterém doporučujeme prověřené certifikované výrobky a produkty pro zabezpečení majetku a osob. Jeho součástí je i seznam členů, které naše organizace sdružuje. Ti se při jednání s klienty řídí etickým kodexem naší organizace i kodexem Hospodářské komory,“ dodal.

Související témata:

Výběr článků

Načítám