Hlavní obsah

Složení mandátu je projev krytý imunitou, argumentuje Nejvyšší soud

Praha

Nejvyšší soud, který v úterý rozhodl, že obvinění bývalí poslanci za ODS Petr Tluchoř a Marek Šnajdr jsou vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, svůj verdikt odůvodnil tím, že vzdání se mandátu je projev učiněný ve Sněmovně, a za ten nemohou být poslanci stíháni, protože jsou kryti imunitou.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Exposlanec ODS Marek Šnajdr (vlevo) se svým advokátem Lukášem Trojanem před ostravskou vazební věznicí.

Článek

Ostatní skutky, z nichž jsou obviněni, souvisejí se vzdáním se mandátu, a proto podle NS imunita platí i pro ně, řekl právní zástupce exposlance Šnajdra Lukáš Trojan, který ve čtvrtek dostal odůvodnění Nejvyššího soudu.

Podle Trojana orgány činné v trestním řízení spatřovaly v tom, že Šnajdr vystoupil na plénu Poslanecké sněmovny a vzdal se mandátu, zneužití pravomoci veřejného činitele. Nejvyšší soud však řekl, že tento úkon je projevem učiněným ve Sněmovně, a poslanec za něj nemůže být stíhán.

Advokát: Navazující skutky nelze odtrhnout

Druhým trestným činem, z něhož byl Šnajdr obviněn, bylo přijímání úplatku. Právník uvedl, že v usnesení o zahájení trestního stíhání byl skutek popsán tak, že se Šnajdr vzdal mandátu, čímž umožnil schválení balíčku daňových zákonů, a za to si dal slíbit pozici.

"Nejvyšší soud říká, že vzhledem k tomu, že vzdání se mandátu je kryto poslaneckou imunitou, ten skutek není možné roztrhnout a říci, že si (Šnajdr) nechal slíbit pozici za něco, co už vlastně nelze stíhat, takže trestný by mohl být jen ten zbytek. To nejde," upozornil Trojan.

Dodal, že Nejvyšší soud ještě navíc dovodil, že imunitou jsou kryté i další věci, jako je hlasování ve Sněmovně ve vztahu k uvedenému balíčku daňových zákonů. "Z toho vyplývá, že za takových okolností vlastně není možné takový projev poslance posunout do roviny trestněprávní," uvedl právník.

Trojan: Právníci verdikt kritizovali, aniž by znali odůvodnění

Nejvyšší soud v úterý vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení exposlance Šnajdra a Tluchoře, viněné z korupce spočívající v dohodě o přijetí "trafik" po rezignaci na poslanecký mandát. Šnajdr a Tluchoř spolu s Ivanem Fuksou svým odchodem ze Sněmovny umožnili schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase, se kterým kabinet spojil hlasování o důvěře. Tři exposlanci se už v úterý dostali z vazby.

Ačkoli verdikt soudu byl znám od úterního večera, na jeho odůvodnění se čekalo až do dnešního dne. Veřejnost se však jeho znění může dozvědět až poté, co je obdrží trojice bývalých poslanců. Přesto se o důvodech, které soudce k rozhodnutí vedly, diskutovalo.

"Obdivuji odvahu svých kolegů právníků, kteří se k rozhodnutí Nejvyššího soudu vyjadřovali, aniž je měli v ruce," podotkl Trojan.

Související témata:

Související články

Ištvan stáhne žádost o vydání Nečase

Žádost o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání, kterou podal vrchní státní zástupce Ivo Ištvan Poslanecké sněmovně, bude stažena. K jeho...

Výběr článků

Načítám