Hlavní obsah

Šimůnková: Opatření za pandemie u dětí byla až přehnaná

Právo, Vladimír Klepáč

Nadmíru přísní byli v době pandemie koronaviru představitelé některých institucí k seniorům, vězňům i dětem. Až příliš totiž omezili jejich kontakt s nejbližšími. Zjistila to zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková kontrolou dvanácti zařízení v Česku, v nichž jsou lidé omezeni na pohybu.

Foto: Petr Horník, Právo

Zastupkyně ombudsmana Monika Šimůnková

Článek

Podle ní byla sice některá opatření poněkud přehnaná, na straně druhé zdůraznila, že všichni dělali maximum možného.

Šimůnková byla na kontrole v dětských domovech, věznicích, domovech pro seniory, psychiatrických léčebnách, zařízeních pro běžence nebo sociálních ústavech. Žádné špatné zacházení nezjistila, avšak striktní zákazy kontaktu, návštěv či vycházek v některých případech označila za problematické.

Uvedla ale také, že pracovníkům chyběly relevantní informace a metodické vedení. Informovala o tom již ministerstvo práce a sociálních věcí.

Za dvě housky a krabicák měsíce vězení? Krádeže v nouzovém stavu plní věznice

Krimi

Problém lze podle zástupkyně ombudsmana nejlépe ukázat na dětských domovech. Zatímco část ředitelů je neprodyšně uzavřela a na poměrně dlouhý čas tak přerušila kontakt mezi dětmi a rodiči, jiní poslali děti na celou dobu karantény domů na tzv. dovolenku. Šimůnková uvedla, že na jedné straně opatrnost ředitelů chápe, na straně druhé se domnívá, že šlo o nepřiměřený zásah do práv dětí.

Vězni by měli vídat své děti

Radí, aby ředitelé případné úplné uzavření ústavů více konzultovali s hygieniky.

Zastání u ní našli i vězni. Z bezpečnostních důvodů bylo nejprve nařízeno, že na návštěvy za každým vězněm může pouze jedna osoba, což z návštěv vyloučilo děti. Na nátlak Šimůnkové pak byla povolena návštěva dospělého a jednoho dítěte.

„Pokud již máme v návštěvních místnostech plexiskla, lze povolit dvě i tři děti najednou,“ uvedla Šimůnková.

Už se s dětmi doma asi zblázním

Dítě a rodina

Doplnila, že si je plně vědoma toho, jak náročná je ochrana seniorů před koronavirem. Ředitele sociálních ústavů přesto žádá, aby měli vždy na paměti, že přerušení přímého kontaktu důchodců s jejich nejbližšími vede k psychickému a fyzickému strádání dříve narozených.

Připomněla, že v domovech bez zahrad byli senioři téměř dva měsíce uzavřeni v budovách a v podstatě se téměř nedostali na čerstvý vzduch.

Výběr článků

Načítám