Článek
Jedenadvacetiletá žena je od té doby ve vazbě v jedné tamní věznici a zatím pokaždé neúspěšně žádala o propuštění na kauci. Další možnost bude mít v úterý.
V případě, že bude odsouzena, jí hrozí vysoký mnohaletý trest vězení. V Pákistánu přitom nejsou výjimkou za pašování drog i tresty smrti, které se ale podle českého ministerstva zahraničí zpravidla cizincům neukládají.
„V průběhu jednání potvrdily obě strany záměr sjednat smlouvu o předávání odsouzených osob, která bude aplikovatelná i na aktuální případ občanky ČR, bude-li v rámci trestního řízení v Pákistánu pravomocně odsouzena k trestu odnětí svobody,“ sdělilo v pátek ministerstvo v tiskové zprávě.
Uzavřením smlouvy dostávají občané odsouzení za trestný čin v daném státě možnost požádat o předání do své domovské země. Uložený trest si pak odpykají doma. Pákistán má nyní takovou smlouvu sjednanou pouze s jediným evropským státem, Velkou Británií.
Podle sdělení ministerstva se zatím ohledně smlouvy uskutečnilo jedno jednání. Mělo by pokračovat v první polovině roku v Praze. Smlouva by podléhala ratifikaci prezidenta po souhlasu parlamentu.