Článek
„V okamžiku, kdy budou nemocnice zahlcené pacienty s covidem, se stává život ohrožujícím stavem i zánět slepého střeva,” upozornil. Na skutečnost, že se kvůli nárůstu potvrzených případů blížíme k limitu kapacit systému, upozornil ve stejném pořadu i ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Rezervní kapacita se podle Kubka vytvořila za cenu odkladu veškerých neakutních zákroků a plánovaných opatření.
Bude další zpřísnění, když se situace nezlepší, řekl Prymula. Popsal i terminální opatření
„Dnes víme, že všechna opatření přijatá před 14. říjnem nefungovala, takže se zavádějí další opatření,“ popsal prezident ČLK postup, který přirovnal k salámové metodě.
„Z psychologického hlediska je lepší zavést co nejtvrdší lockdown, aby lidé chodili ven si nakoupit jenom jídlo a léky, aby se udržela kritická infrastruktura státu, ale jinak aby všichni seděli doma,“ míní s tím, že pokud bychom tato opatření dva až tři týdny vydrželi, efekt by musel být viditelný.
Babiš: Všichni chceme mít Vánoce, musíme to zvládnout v listopadu
„V momentě, kdy lidé uvidí, že opatření fungují, tak najednou budou rádi, že se ta opatření začnou postupným způsobem rozvolňovat a život se začne normalizovat,“ uzavřel.
Vedle kapacit lůžek naráží zdravotnictví i na personální zdroje. Momentálně je podle Kubka vyřazeno z práce 13 200 zdravotníků a jejich počet stejně jako počet nově potvrzených případů neustále roste.