Článek
„Toto rozhodnutí Ruska považujeme za překvapivé a riskantní. Rusko tímto krokem na sebe vzalo roli toho, kdo porušil minské dohody, i když to byla zejména Ukrajina, kdo znění těchto dohod nectil po celých sedm let od jejich podpisu,” konstatoval v úterý Klaus ve stanovisku svého institutu.
Podle něj jde o výraz ruské frustrace z toho, že Západ není ochoten jednat s Rusy o požadovaných bezpečnostních zárukách. Rusové se rozhodli riskovat další sankce, protože nabyli dojmu, že nemají co ztratit, míní Klaus.
Zeman k Ukrajině: Ruský postup zvyšuje riziko války
„Rozhodnutí ruského prezidenta Putina je i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) politické, ekonomické a národnostní situace i nelehkých historických kontextů. Kteří jsme nepodléhali povrchnímu a snadnému přístupu nahlížet na tamní vývoj prizmatem československých zkušeností s komunistickým Sovětským svazem z roku 1968,” popsal Klaus zklamání z nynějších ruských kroků.
Exprezident má za to, že ruské rozhodnutí bude mít vážné následky nejen pro Ukrajinu, a neváhá jej kritizovat.
Rusko posílá Finsko do NATO
Prezident Miloš Zeman akt nekritizoval ani neodsoudil a omezil se na konstatování, že ruské kroky „zvyšují riziko vojenského konfliktu”.