Článek
Na českých zastoupeních v Rusku působí kolem šesti desítek zaměstnanců, uvedla v neděli mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.
Doposud nejvíc 105 vyhoštěných
Nejvíce diplomatů (105) vypověděla Británie do Moskvy v roce 1971, a to v rámci zřejmě největší špionážní aféry mezi Moskvou a Londýnem. Moskva tehdy vypověděla 18 britských občanů a formálně odvolala svého velvyslance, který však byl v té době v Moskvě.
Americký prezident Donald Trump v reakci na případ otravy agenta Sergeje Skripala v Británii nařídil v roce 2018 vyhoštění šedesáti ruských diplomatů a uzavření ruského konzulátu v Seattlu.
Rusko vyhostí 20 pracovníků české ambasády, vláda pro ně pošle speciál
Americká vláda Ronalda Reagana v roce 1986 vyhostila 55 ruských diplomatů. Akce byla mimo jiné odvetou za předchozí vyhoštění pěti amerických diplomatů z Ruska.
Padesát diplomatů vyhostily USA v roce 2001. Byli údajně napojeni na dvojitého agenta FBI Roberta Hanssena.
USA v roce 2016 vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště. Podle médií šlo o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům, které byly podle prezidenta Baracka Obamy zaměřeny i na ovlivňování prezidentských voleb.
Rusko přitvrzuje: Britové musí stáhnout dalších 50 diplomatů
Zběhnutí vysoce postaveného důstojníka sovětské tajné služby KGB a britského agenta Olega Gordijevského na Západ v roce 1985 vyvolalo dominový řetězec. Británii muselo opustit postupně 31 sovětských občanů, stejný počet Britů byl vyhoštěn ze SSSR.
Britská premiérka Theresa Mayová v březnu 2018 oznámila, že v reakci na případ otravy Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví 23 ruských diplomatů. Moskva reagovala oznámením o vypovězení stejného počtu britských diplomatů.