Článek
Návrh počítá s tím, že na příjmech stát vybere 1,488 bilionu korun a vydá 1,808 bilionu. Rozpočet však nezohledňuje nový daňový balíček, který stále leží ve Sněmovně. Jeho součástí je přitom i zrušení superhrubé mzdy, což by mohlo deficit zvýšit až o dalších 90 miliard.
Právě absence daňového balíčku v návrhu rozpočtu vadí opozici. „Jak máme vůbec komentovat rozpočet, který je zcela mimo aktuální realitu. Budeme hlasovat o číslech, která neplatí, a vláda to ví,“ kritizoval například bývalý ministr financí a poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).
Jsem vykolejený, když musím schvalovat výrazný deficit, řekl Zeman
Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ale listopadová predikce ekonomického vývoje nikdy neměla na celkový rozpočet vliv. „Ten se poslal do parlamentu do konce září, listopadová predikce ho nikdy neovlivnila,” uvedla ministryně na plénu s tím, že vrácení návrhu vládě by způsobilo pouze provizorium.
Rozpočet 2021: komunisté chtějí změny, opozice ho chce vládě rovnou vrátit
Některým členům opozice ale vadilo i to, že je deficit příliš vysoký a mělo by se více šetřit.
Tento postoj zase nenechal chladného ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). „Jestliže řekneme lidem, aby šetřili, tak to můžeme zabalit a celá ekonomika půjde do kelu. Tyto řeči jsou nebezpečné,” rozohnil se za řečnickým pultem.
Státní finance jsou na ventilátoru, šetřete. Opozice kritizuje návrh rozpočtu
Vládní návrh prošel prvním čtením díky hlasům vládních poslanců a KSČM. Ale i komunisté mají k návrhu výhrady. Podle jejich poslankyně Miroslavy Vostré předloží strana k rozpočtu pozměňovací návrhy.