Článek
Pouhých 32 dní uplynulo od chvíle, kdy prezident Miloš Zeman předával na zámku v Lánech ministerské jmenování Romanu Prymulovi. Muži, který obohatil slovní zásobu veřejnosti o výrazy typu „navolávat”, „pík”, „kohorta”, „klastr”, „oploštění křivky” či „protestovat” ve smyslu plošně otestovat. Občany nazýval „jedinci” a živobytí lidí v kultuře či sportu pro něj byly „volnočasové aktivity”.
„Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie. Vím, jak skvěle jste obstál, když jste bojoval s první vlnou. A plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci,” věřil ve svého dlouholetého spojence Prymulu Zeman. Ostatně, za to, jak „zvládl první vlnu”, ho hodlal prezident 28. října ocenit státním vyznamenáním.
Nový ministr hned utahuje šrouby: Bary budou zavírat v deset, hromadné akce čeká omezení
O 32 dní později převezme prezident buď Prymulovu rezignaci, nebo z rukou premiéra Andreje Babiše jeho odvolání. Ve chvíli, kdy v pátek ráno zveřejnil deník Blesk fotky z nočního jednání Prymuly se šéfem poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem, kteří se během nouzového stavu a přísného omezení volného pohybu osob sešli pozdě večer v zavřené restauraci, a navíc bez roušek, začaly odbíjet poslední hodiny Prymulova setrvání v ministerské funkci.
Prymula přistižen v noci v restauraci a bez roušky
„Tahle věc se neměla stát,” uvedl na mimořádné tiskové konferenci v jedenáct dopoledne premiér Babiš. „Absolutní šok. Nechápu, když požadujeme od lidí, aby dodržovali pravidla, a komplikujeme jim život, tak musíme jít příkladem. Taková chyba se nedá omluvit,“ dodal. Takto otevřenou veřejnou kritiku od něj dosud žádný končící ministr nesklidil.
Babiš vyhodil Prymulu z vlády a omluvil se za něj
Promořujme se! A zůstaňme zavření
Výraznou tváří koronavirové pandemie v Česku se Roman Prymula stal už na jaře, kdy celosvětová epidemie dorazila na naše území. Zprvu řídil Ústřední krizový štáb a byl to on, kdo přicházel s návrhy většiny protiepidemických opatření. A také s prohlášeními, která premiér Babiš a tehdejší ministr Vojtěch následně před veřejností horečnatě „žehlili”, například slova o masivním promořování obyvatel nebo o tom, že by Česko mohlo uzavřít své hranice až na dva roky.
Česko kvůli koronaviru nasadí na hranice armádu
Na ministerstvu působil Prymula jako náměstek od roku 2017, avšak s tehdejším šéfem resortu Adamem Vojtěchem si nesedl. Jejich spory vygradovaly koncem letošního května, kdy Prymula z ministerstva odešel na Úřad vlády dělat vládního zmocněnce pro vědu a výzkum.
Sídlo resortu na Palackého náměstí v Praze však neopustil nadlouho a již za necelé čtyři měsíce se stěhoval zpátky – a rovnou do ministerské kanceláře s výhledem na pražské nábřeží a Hrad.
Když se koncem září stal nástupcem Adama Vojtěcha, měl jako krizový manažer pomoci zvládnout nástup druhé vlny, která na zemi udeřila nesrovnatelně razantněji než ta jarní. Veřejně prosil všechny občany o trpělivost a ohleduplnost, „zůstaňte prosím doma”, zněla jeho třívteřinová výzva národu z minulého týdne.
Důležitá výzva. 3 vteřiny. Ty má každý z vás. Prosím o tzv. retweet. pic.twitter.com/JL75ZRnHKK
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 15, 2020
To, že sám doma nezůstal, ale naopak vědomě porušil většinu vlastních protikoronavirových nařízení, ho nakonec odsoudilo k tomu, že se stal jedním z nejkratší dobu sloužících ministrů v historii Česka.