Článek
Podezření z korupce jsou stále ve fázi prověřování, k soudnímu projednání spěje pouze podezření na zneužití zpravodajských služeb ke sledování premiérovy exmanželky. V této nedávno vyčleněné kauze hrozí čtyřem lidem až pětileté tresty vězení.
Původní, rok staré policejní zprávy přitom slibovaly zásadní průlom do klientelistického systému politiky. Ten však na sebe stále nechává čekat.
V noci na čtvrtek loni 13. června zahájily stovky policistů sérii domovních prohlídek převážně pražských kanceláří a bankovních sejfů, kolem půlnoci obsadili policisté i budovu Úřadu vlády.
Ještě týž den byli zatčeni bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, ředitel Úřadu vlády Lubomír Poul, šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová (dnes Nečasová). Na řadu dále přišli bývalý velitel Vojenského zpravodajství a toho času šéf Správy státních hmotných rezerv Ondřej Páleník, jeho nástupce v čele Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, zpravodajec Jan Pohůnek a úředník Roman Boček. O den později se policii přihlásil dobrovolně další poslanec ODS, Marek Šnajdr, který byl v době zásahu v zahraničí.
V sobotu 15. června vzal soud do vyšetřovací vazby všechny zadržené kromě Kovandy, který se ke zneužití pravomoci podle tvrzení žalobců přiznal, což on sám ale následně v rozhovoru pro Právo popřel.
Případ vstoupil do povědomí veřejnosti jako „kauza Nagyová“, byla to totiž právě šéfka kabinetu, utajená milenka a dnes již manželka tehdejšího premiéra Petra Nečase, která tvořila spojnici mezi jeho jednotlivými aktéry.
Všechny kauzy spojovala Nagyová
Nejenže vládla pevnou rukou na Úřadu vlády, ale vyjednávala s lobbisty, sjednávala schůzky, úkolovala prý i zpravodajce, kteří údajně slídili kolem premiérovy tehdejší manželky Radky.
A právě kauza údajného zneužití zpravodajských služeb zůstává po roce jedinou částí rozsáhlého příběhu, kterou již žalobci poslali k soudu. Nagyové, Páleníkovi, Kovandovi a Pohůnkovi hrozí u Obvodního soudu pro Prahu 1 až pět let za zneužití pravomoci.
Poslední dva jsou žalováni i za porušování povinnosti při správě cizího majetku kvůli proplacení 125 tisíc korun soukromé detektivní agentuře za sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády objednané Nagyovou.
Naopak stíhání bývalých poslanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra ukončil už loni na podzim Nejvyšší soud ČR, respektive na základě jeho usnesení ho zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Exposlanci chtějí odškodnit
Žalobci trojici podezřívali z korupce kvůli předloňskému hlasování o daňovém balíčku, před nímž rezignovali údajně výměnou za lukrativní posty v orgánech firem se státní účastí.
Podle soudu nelze poslance stíhat pro korupci, neboť se na ně vztahuje poslanecká imunita a indemnita. Sice už tedy nejsou obviněni, žalobci však dosud jejich řízení neskončili, tudíž jsou stále v pozici prověřovaných osob.
Bývalí politici přitom již oznámili, že za nezákonný pobyt ve vazbě, ušlou mzdu a nemajetkovou újmu budou po státu žádat odškodnění v celkové výši zhruba 12 miliónů korun.
Bez větších problémů zatím kauzou proplouvají lobbisté Ivo Rittig a Roman Janoušek, jejich obchodní partneři a právníci. Někteří z nich figurují na povoleních k domovním prohlídkám coby podezřelé osoby.
Rittig byl sice spolu s advokátem Davidem Michalem, poradcem Tomášem Jindrou a Nagyovou obviněn z ohrožení utajované informace kvůli únikům zpráv Bezpečnostní informační služby, dál ale pobývá ve svém bydlišti v Monaku a vše komentuje na sociálních sítích.
Vyšetřování je v této kauze rovněž ukončeno a obvinění se mají v nejbližší době seznámit se spisem. Janoušek, který proslul kontakty s bývalým náměstkem pražského vrchního státního zástupce Liborem Grygárkem, tráví většinu času ve své vile v Chorvatsku.
Grygárek byl kvůli stykům s tímto lobbistou obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby. S Nagyovou a bývalým náměstkem ministra vnitra Michalem Morozem je však prověřován také kvůli podezření ze sabotáže, protože prý jako organizovaná skupina obsazovali klíčové posty ve státní správě a navzájem se kryli.
Obžaloba však není hotová a o jejím případném dokončení či dokonce úspěchu u soudu mnozí právníci pochybují.