Článek
"Návrh prošel připomínkovým řízením, všechny připomínky byly vypořádány. Myslím si, že by ho vláda mohla projednávat v řádu týdnů," řekla tajemnice rady pro lidská práva Lucie Otáhalová.
Pokud by ministři návrh úpravy odsouhlasili, týkala by se případná změna kromě zákona o registrovaném partnerství i zákona o rodině a některých dalších předpisů; novely by mělo vypracovat ministerstvo spravedlnosti.
Zákon je v rozporu s Ústavou
Podle rady pro lidská práva je zákon o registrovaném partnerství v rozporu s Ústavou kvůli ustanovení, které zakazuje každému z partnerů individuálně osvojit dítě. Rada vycházela z analýzy vypracované společností Gender Studies a odborníky z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Podle analýzy by měli mít právo na osvojení dítěte všichni občané Česka. Ustanovení je podle nich také v rozporu s právem EU.
Podle Gender Studies se rozpor týká pouze individuální adopce, kdy dítě adoptuje jednotlivec. Podle zákona o rodině však mohou dítě adoptovat pouze manželé.
Možnost adoptovat děti partnera
Sdružení Gender Studies by přivítalo, kdyby zákon umožnil lidem žijícím v registrovaném partnerství adoptovat biologické dítě jejich partnera či partnerky. Nemožnost takové adopce sice neústavní není, podle Gender Studies přesto děti i partnery jejich rodičů poškozuje.
"Podle zákona o registrovaném partnerství má nebiologický rodič povinnost podílet se za trvání registrovaného partnerství na výchově dítěte, ale nemá možnost svůj vztah k dítěti upravit právně," uvedla loni v jedné ze svých publikací společnost Gender Studies.
Bez zákazu adopcí by zákon neprošel
Zákon o registrovaném partnerství sněmovna přijala v březnu 2006, kdy nejtěsnější většinou přehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Zákon tenkrát prosazoval tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), hlasovali pro něj i komunisté. Proti zákonu se naopak postavili lidovci i drtivá většina ODS. Aby zákon vůbec prošel, přidali do něj poslanci zmíněnou pasáž zakazující adopce.