Hlavní obsah

Recidiva nádoru mozku se musí léčit jako zcela nový nádor, zjistili čeští experti

Právo, tr

Zhoubný nádor mozku, který pacienta postihne znovu po úspěšné předchozí léčbě, nelze léčit jako ten původní. Potvrdili to experti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (LF MU) ve spolupráci s mezinárodním konsorciem lékařů. Genetika původního a nového nádoru, tzv. relapsu, je totiž výrazně odlišná. Tento objev zveřejnil prestižní časopis Nature.

Foto: Profimedia.cz

Zhoubný nádor mozku. Ilustrační foto

Článek

Právě to, že se může nádor znovu objevit, komplikuje jejich celkové vyléčení. Právu to sdělila mluvčí MU Tereza Fojtová.

„Ač jde o návrat původního nádoru, tedy svým způsobem jeho potomka, tak překryv dědičné informace činí jen asi pět procent. Proto je třeba k němu přistupovat jako ke zcela novému nádoru,“ popsal hlavní zjištění přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a proděkan LF MU Jaroslav Štěrba.

Nutná další biopsie

Meduloblastomy jsou nejčastější nádory mozku malých dětí – dvě třetiny pacientů s touto diagnózou jsou mladší 10 let. Bujení vzniká v mozečku, který je v týlní oblasti hlavy. Prognóza dětí s návratem onkologického onemocnění byla až dosud velmi nepříznivá.

Při recidivě meduloblastomu jsou proto třeba nová vyšetření včetně biopsie, tedy odebrání vzorku nádoru, a podle výsledků pak nová léčba.

„Tušili jsme už dříve, že může být u tohoto nádoru podobný zádrhel, proto jsme se snažili naše pacienty po návratu choroby vždy znovu vyšetřit a nachystat jim nový léčebný postup,“ dodal Štěrba. Jeho tým do výzkumu přispěl souborem údajů o třiceti nádorech.

Výběr článků

Načítám