Článek
„Požádal jsem ukrajinského ministra vnitra, zda by se mohla ukrajinská policie věnovat podezření z organizovaného zločinu v Zakarpatské oblasti, odkud jsou lidé možná organizovaně vypravováni za hranice EU s vidinou výhod, které u nás nemají právo získat,“ uvedl Rakušan.
Vláda chce nouzový stav další měsíc
Ukrajinský ministr vzal podle něj toto upozornění velmi vážně a přislíbil, že se tomuto problému bude policie, i přes nelehkou dobu, věnovat. Stovky romských uprchlíků zamířily v posledních týdnech z Ukrajiny do Česka, především do Prahy, aby zde zakotvily a také získaly finanční humanitární dávku.
Jenže řada z nich má kromě ukrajinského také maďarské občanství, a tudíž ztrácí právo na tuto peněžní pomoc. O tu by měli Romové požádat právě v Maďarsku. Na to, jak dopadne prověřování jejich možného dvojího občanství, čekají stovky romských uprchlíků ve stanovém městečku v pražské Troji a především na pražském hlavním nádraží.
Řešili také válečné zločiny
Český a ukrajinský ministr vnitra také hovořili o vyšetřování mezinárodních válečných zločinů pomocí mezinárodních vyšetřovacích týmů, na kterých se budou podílet i čeští policisté.
Praha volá po přerozdělení uprchlíků
Česko též přislíbilo pomoc s obnovou Ukrajiny s tím, že mimo jiné podpoří i aktivity vedoucí k odminování území.
„Přestože jsme 350 tisícům Ukrajinců udělili dočasnou ochranu, nezaznamenali jsme nárůst kriminality. Je evidentní, že k nám tito lidé přicházejí především z důvodu pomoci, a nikoliv kvůli ekonomickým výhodám,“ doplnil Rakušan a pozval do Prahy ukrajinského ministra na neformální radu ministrů, která se uskuteční v červenci v rámci českého předsednictví EU.