Článek
„Celou tuto kauzu považuji za zpolitizovanou. To, že byla zpolitizována, je účelový krok hnutí ANO, pana Babiše a komunistické strany. Pan Babiš nepochybně potřebuje zakrýt svoje vlastní problémy. Člověk, který je trestně stíhán pro dotační podvod, je podle mého názoru nedůvěryhodný a nikdo mu už nemůže věřit,“ uvedl Havlíček v Brně před zahájením druhého dne Mezinárodního strojírenského veletrhu.
K důvodům podpisu memoranda, které sám inicioval, také uvedl, že se od samého počátku snažil do problému těžby zapojit stát.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Chtěl jsem stát zapojit proto, protože ten, kdo dneska vlastní průzkumné licence, má také přednostní právo na případnou těžbu. Toto byl jediný způsob, jakým se může stát znovu vrátit do hry ať už například prostřednictvím státního podniku Diamo, nebo například vytvořením společného podniku,“ řekl Havlíček k důvodům vzniku memoranda.
Jednání v parlamentu vítá
Pro Česko to podle něj může znamenat příležitost pro vytvoření zcela nového oboru, kterým by podle Havlíčka mělo být odvětví těžby a zpracování lithia. Podpis memoranda bylo podle ministra vyvrcholením měsíců příprav.
„Neviděl jsem žádný důvod, proč bych nemohl memorandum uzavřít. Australská společnost je jediná, která vlastní průzkumné licence, ty nikdo jiný podle českých zákonů nemůže získat a podle českých zákonů má také přednostní právo na případnou těžbu v budoucnosti. Nebyl tedy jiný subjekt, s kým bychom mohli jako ministerstvo jednat,“ řekl ministr. Mimořádné jednání ve Sněmovně i Senátu vítá, tvrdí, že bude moci celou záležitost objasnit a vysvětlit.
Vysvětlení záležitostí kolem těžby lithia žádá také vládní KDU-ČSL, a to od ministrů ČSSD a ANO. Vláda podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka o lithiu nerozhodovala, dosavadní kroky byly v pravomoci ministerstva životního prostředí a ministerstva průmyslu a obchodu.
„Věřím, že kolegové (ministr životního prostředí Richard Brabec a ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček) podají veřejnosti vysvětlení místo toho, aby se před volbami ANO a ČSSD navzájem napadaly a říkaly si, kdo je větší padouch. Je potřeba věcnost," řekl Bělobrádek.
Ložisko je velká šance
Významnost ložiska lithia potvrdil Pavel Kavina, ředitel surovinové politiky ministerstva průmyslu. „Takto významná ložiska jsou v Evropě pouze dvě, v současné době však není ani jedno z nich těženo. Těží se pouze v malé míře v Portugalsku, ale tamní lithium se nepoužívá do bateriového průmyslu,“ uvedl Kavina. Ložisko je podle něj potenciálně velkou příležitostí pro rozvoj české ekonomiky, byť zatím nebyla zpracována studie proveditelnosti.
„To bude až příští rok, pak budeme o ložisku vědět vše,“ dodal Kavina. „Bude-li zdroj správně využíván, dá to šanci vybudovat v Česku celý zpracovatelský řetězec,“ uzavřel.