Článek
„Na květen navrhnu jmenování první generálky. Se třinácti procenty patříme k zemím s velkým zastoupením žen v armádě. Po čtvrtstoletí existence Armády České republiky je proto načase, aby součástí velení byla i žena,“ řekl Právu ministr.
Dodal, že kromě vlády musí jmenování schválit ještě prezident.
Kromě Šmerdové působí v ozbrojených silách čtyři ženy v hodnosti plukovníka. „Jde o jednu plukovnici v Generálním štábu Armády ČR, jednu plukovnici v Agentuře personalistiky AČR a dvě plukovnice v rámci Univerzity obrany,“ řekl Právu mluvčí generálního štábu Jan Šulc.
„Už to není jen mužský svět“
Šmerdová je náčelnicí odboru doplňování personálu a má na starost v celé armádě nábor nových vojáků. V posledních letech má proto hodně napilno, protože velení armády a ministerstva obrany po jejím odboru chce každý rok okolo 2000 nováčků. To při nízké nezaměstnanosti a při tom, že čerstvé síly nabírají i policisté a hasiči, není jednoduchý úkol.
Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře se ženy čím dál více prosazují i do velitelských funkcí.
„Armáda již dávno není jen světem mužů. V současné době dosahuje podíl žen ve vedoucích pozicích v armádě již bezmála deset procent. To, že by se první žena zařadila také mezi generály, je proto logickým krokem,“ sdělil Právu Bečvář. Uniformu – z celkových 21 tisíc vojáků – nosí tři tisíce žen.
Ženy jsou ve velení i ostatních armád NATO. Např. americká armáda měla své první generálky už v roce 1970. V roce 2008 se žena dostala i mezi naprosto vojenskou elitu. Na tzv. čtyřhvězdičkovou generálku byla povýšena Ann Dunwoodyová, která se jako logistický důstojník zúčastnila války v Perském zálivu.