Článek
Asistent šéfa ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek se měli podle policistů pokusit podplatit Kořistku, aby nepodpořil novou vládu. Po necelém měsíci od obvinění žalobce stíhání obou mužů zrušil. Případ byl následně odložen, což ještě prověřovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Kořistka se obává zničení důkazů
Kořistka v minulých dnech uvedl, že se obává zničení policejních odposlechů, které se k údajnému pokusu o politickou korupci vážou. Poslanec chce odposlechy členů ODS využít v jiném sporu, v němž ho občanští demokraté žalují kvůli ochraně pověsti.
S použitím odposlechů ODS nesouhlasí. "Použití odposlechů v jakémkoli jiném řízení než trestním je podle našeho názoru v rozporu se zákonem," řekl Radiožurnálu právník ODS Petr Toman.
Protože vyšetřování kauzy skončilo, všechen shromážděný materiál musí být zničen. Kořistkův advokát Jan Kalvoda proto v úterý požádal pražský městský soud, aby odposlechy zajistil jako důkaz, uvedl rozhlas.
"Občanský soudní řád označuje za možné důkazy všechno, co může přispět k objasnění věci. Pokud jde o odposlechy, ty mají svůj trestněprávní režim a mají být po skončení věci zničeny za podmínky, že předtím nebyly orgány činné v trestním řízení vyzvány, aby předložily obsah policejního spisu včetně záznamů o odposleších civilnímu soudu jako důkaz, což se stalo," řekl rozhlasu Kalvoda.
Ve sporu se strana domáhá od Kořistky omluvy a deseti milionů korun kvůli poškození dobré pověsti právnické osoby. Kořistka podle žaloby nařkl stranu z úplatkářství. Omluvy a finanční satisfakce se u ostravského soudu domáhají také Dalík s Večerkem.