Článek
Podle informací SÚKL klinika nahlásila případ v polovině prosince loňského roku. Úřad následně vyslal do zdravotnického zařízení inspekci.
„Dosavadní šetření neprokázalo, že by se jednalo o systémovou chybu. Podle všeho šlo o selhání jednotlivce, sdělila Novinkám mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.
To, že šlo o chybu jednotlivce, řekl i Matěj Stejskal, zástupce společnosti FutureLife, která kliniku vlastní. Fond Hartenberg je stoprocentním vlastníkem FutureLife.
"Šlo o lidské selhání, ne o systémovou chybu. Ti, kteří manipulovali s dotčenými embryi, jsou suspendováni," cituje server Stejskala. Pochybení klinika Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv sama nahlásila. "Přijali jsme opatření, aby se nic podobného neopakovalo, a nic nezametáme pod koberec," doplnil.
Matky jsou ze zahraničí
Podle Stejskala byly ženy ze zahraničí, ze zemí EU, a klinika je s nimi v kontaktu. Zda jsou stále těhotné, nechtěl uvést. Podle Blesku by jedna z nich mohla být z Rakouska.
Vyšetřování ze strany SÚKL dále probíhá. O záležitosti bylo zpraveno i ministerstvo zdravotnictví. O tom, kdy by mohl být znám výsledek vyšetřování ani jaký postih klinice hrozí, nechtěla mluvčí spekulovat.
Jak Blesk upozornil, z právního hlediska je matkou dítěte žena, která je porodila. Oba dotčené páry by případně mohly usilovat o odškodnění.
Asistovaná reprodukce spočívá v oplodnění vajíčka ženy spermatem biologického otce.