Článek
„Ve vztahu k JUDr. Bláhovi byla stížnost stěžovatelů shledána důvodnou a kárný žalobce na něj podal kárnou žalobu,“ sdělila minulý týden Právu mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Právníkovi hrozí až vyškrtnutí ze seznamu advokátů, komora ho ale může potrestat i mírněji, například napomenutím, pokutou či zákazem činnosti omezeným na určitou dobu.
O případu Právo informovalo podrobně již loni v říjnu. Pod exekučním návrhem, který má redakce k dispozici, je podepsaný advokát Jan Szwarc. Jak ale nyní vyšlo najevo, jednal pouze dle pokynů svého nadřízeného Jaromíra Bláhy z kanceláře Němec, Bláha a Navrátilová, kterého v kauze substitučně zastupoval. Přestože stížnost přišla na oba advokáty, kárné žalobě čelí pouze Bláha.
ČAK: Za zástupce zodpovídá nadřízený
„Mgr. Szwarc v kauze působil jako substitut, tedy Bláha ho pověřil, aby v jeho zastoupení učinil některé úkony. Odpovědnost ale v těchto případech dopadá na toho, kdo substituta pověřil, v našem případě přímo na Bláhu,“ vysvětlila Chaloupková.
Exekuce mají zlevnit a ministerstvo dělá pravý opak, kroutí hlavou odborníci i opozice
Podrobnější vysvětlení pak v dopise z 11. února zaslaném poškozené rodině nabídl šéf kontrolní rady ČAK Jan Mikš. „Jmenovaný advokát (Szwarc, pozn. red.) nemohl mít povědomí o tom, že v okamžiku podání návrhu na exekuci byl již tvrzený dluh uhrazen. Z toho důvodu nelze jmenovanému advokátovi podání exekučního návrhu vytýkat a klást k tíži,“ stojí v dopise.
Růžena, Jiří a Tomáš Roztočilovi postup komory vítají, připomněli však, že zatím není nijak rozhodnuto. „Počkáme si na verdikt. Nicméně stále jsme rozhodnuti vydat se také cestou občanskoprávního sporu a žalovat dotyčné za poškození jména, ušlý zisk, ale také za újmu na zdraví, protože syn i manžel to zdravotně celkem odnesli,“ řekla Právu Roztočilová. S advokátem Bláhou se Právo pokusilo spojit, na zaslané dotazy do uzávěrky textu nereagoval.
Stížnost na exekutora zamítnuta
Na začátku kauzy byl soudní spor Roztočilových s firmou, která si v jednom z jejich domů pronajímala nebytové prostory. U odvolacího soudu rodina spor prohrála a měla do loňského 20. května zaplatit společnosti náklady řízení ve výši 25 617 korun.
Tisícům lidí byly dluhy odpuštěny. A dluží znovu
Roztočilovi v daném termínu zaplatili a tím věc považovali za vyřízenou. O to víc se divili, když se koncem srpna dozvěděli, že je proti nim vedena exekuce kvůli údajnému nezaplacení částky.
O exekuci se dozvěděli náhodou
Na základě návrhu exekutorka z Prahy 3 Ingrid Švecová rodině zablokovala na katastru majetek v hodnotě zhruba 120 milionů korun. O exekuci se pak Roztočilovi, kteří se na své trvalé adrese v Praze kvůli věku i touze po klidu nezdržují, dozvěděli náhodou od známých a podnájemníků.
Exekutorka oznamovací dopis zaslala s poznámkou „nedosílat“, a pošta tudíž rodině i přes zaplacenou dosílku dopis nepřeposlala. Stížnost rodiny na exekutorku ale ministerstvo spravedlnosti v lednu zamítlo jako nedůvodnou.