Hlavní obsah

Praha 3 souhlasí se změnou názvu Koněvovy ulice

Praha
Aktualizováno

Praha 3 požádá magistrát hlavního města, aby přejmenoval Koněvovu ulici na Hartigovu podle prvního žižkovského starosty. V úterý o tom rozhodli zastupitelé městské části.

Foto: Praha 3

Ilustrační foto

Článek

O přejmenování rozhoduje rada hlavního města na základě doporučení magistrátní místopisné komise, která už dříve Prahu 3 informovala o tom, že se změnou názvu souhlasí.

Krok na úterním jednání kritizovali například zastupitelé hnutí ANO.

Dnešním rozhodnutím zastupitelé s přejmenováním souhlasili a požádali místopisnou komisi, aby jej doporučila městské radě ke schválení.

Usnesení zahrnuje i žádost, aby po schválení radou změna názvu nastala až s tříměsíčním zdržením, a to z důvodu nutných administrativních úkonů ze strany různých státních organizací.

Koněvova ulice v Praze se přejmenovávat nebude, radnice instalovala vysvětlující tabulku

Domácí

Právě administrativní náročnost pro obyvatele se nelíbila některým zástupcům opozice.

„Je tam spousta různých dílčích úkolů, které ti lidé budou muset udělat, vedoucích k obrovské ztrátě času,“ uvedl zastupitel David Tacl (ANO).

Jeho kolega z hnutí ANO Filip Brückner upozornil na podle něj nevhodné načasování kroku s ohledem na inflaci. „Lidé dnes mají jiné problémy, spíše existenční, a ne takto symbolické,“ řekl.

Městská část v posledních měsících uskutečnila průzkum mezi obyvateli ulice i všemi Pražany ohledně názoru na změnu názvu. Radnice oslovila 4983 lidí, z nich si doporučený dopis převzalo 3689.

Reagovalo 944 lidí a 71 procent z nich se vyjádřilo proti přejmenování. „Trochu mě zklamala účast, čekal jsem, že bude hlasovat více lidí,“ řekl k tomu radní Pavel Křeček (STAN), který návrh zastupitelům předložil.

Koněv už není čestným občanem Prahy. Na jednání zazněla kritika ANO i velebení Putina

Domácí

Dodal, že v případě schválení hlavním městem budou muset lidé na úřad jen kvůli výměně občanského průkazu a majitelé aut i malého technického průkazu. V obou případech podle něj budou rozšířeny úřední hodiny.

U státních organizací typu zdravotních pojišťoven, správy sociálního zabezpečení, finanční správy a podobně podle něj z jednání vyplynulo, že změna adresy by měla v systémech nastat automaticky.

Právě k tomu má podle radního sloužit tříměsíční odklad, který zastupitelé po městu žádají.

Zastupitelstvo Prahy 3 už v roce 2019 projednalo petici, která žádala přejmenování ulice po Marii Terezii.

Tehdy zastupitelé pouze zadali vytvoření komplexní analýzy o historické roli maršála Ivana Koněva, která následně vznikla.

Podrobná historie pražského pomníku maršála Koněva

Historie

Loni pak radnice nechala v ulici instalovat tabulky, vysvětlující skutky sovětského vojevůdce. „V důsledku ruské agrese na Ukrajině pak došlo ke zvýšenému množství podnětů od občanů a spolků,“ doplnil Křeček.

Ulice se jmenuje Koněvova od roku 1947, předtím v prvním poválečném roce krátce nesla název Poděbradova a předtím, mezi lety 1939 a 1945, Brněnská.

Koněv (1897 až 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska.

Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby berlínské zdi, což v Praze v posledních letech vzbuzuje kontroverze.

Ruští komunisté chtějí přejmenovat stanici moskevského metra z Pražské na Koněvovu

Evropa

Vedení Prahy 6 nechalo předloni v dubnu odstranit maršálovu sochu z náměstí Interbrigády v Bubenči. Proti byla ruská ambasáda, komunisté nebo různé proruské spolky a aktivisté.

Letos v květnu pražští zastupitelé odebrali Koněvovi čestné občanství.

Praha také nedávno v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině přejmenovala část Korunovační ulice u ruské ambasády v Praze 6 na Ukrajinských hrdinů.

Výběr článků

Načítám