Článek
„Chceme rozpoutat debatu ve veřejnosti, aby o tom lidé věděli, a dále bychom chtěli vyzvat politiky, aby se o to zajímali a vážně o tom uvažovali,” řekla Novinkám studentka Anna Lozsi.
To, že si poslanci na příští středu pevně zařadili bod, kde se budou otázkou klimatu zabývat, považuje za jeden ze splněných cílů protestů. „To je super. Určitě jsme rádi a je to část toho cíle, který jsme měli,” doplnila.
Za ochranu klimatu mohou podle mladé studentky bojovat i sami jednotlivci - třeba tím, že omezí věci, které nepotřebují, budou jíst méně masa, nebudou nakupovat stále nové oblečení a budou šetřit vodou.
V Praze se ráno sešli studenti na Malostranském náměstí. Pak vyšli na průvod městem, na programu jsou i přednášky. K protestům se přidala i další města v Česku jako Ostrava nebo Liberec.
Vzorem je šestnáctiletá Švédka
„Změn klimatu si můžeme všimnout všude kolem nás. Ať už je to sucho, povodně, hurikány a nebo čím dál častější výkyvy počasí. Podílejí se zásadně na společenských problémech, jako jsou například válečné konflikty nebo tolik diskutovaná migrace,” napsali studenti v prohlášení, které během dvou týdnů podepsalo přes 2200 z nich.
Celosvětového protestu se účastní mladí lidé z víc než stovky zemí v rámci iniciativy Friday For Future. Při ní studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté švédské studentky Grety Thunbergové.
Za životní prostředí a ochranu klimatu se ve Sněmovně postavili například Piráti. Poslankyně Dana Balcarová na plénu řekla, že chce, aby vláda změnila postoj a byla v boji proti změně klimatu důraznější.
Bojujeme za to, aby vláda změnila svůj postoj ke klimatické změně. Na začátku dnešní schůze jsme navrhli bod „Informace vlády o postoji ke klimatické změně“, který byl po krátké debatě zařazen na středu 27. března. #FridaysForFuture @PiratskaStrana pic.twitter.com/JDDiLCQOWw
— Dana Balcarová (@DanaBalcarova) 15. března 2019