Článek
O postupu státního zástupce informoval v pátek mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
„Vyšetřování bylo doplněno především o, byť blíže nespecifikované, tak avizované výslechy svědků. S ohledem na procesní postupy vyplývající z trestního řádu je ve věci nutné ještě provést především administrativní úkony. Těmito chybějícími úkony je například seznámení obviněných se spisovým materiálem a vypracování konečného návrhu," uvedl Cimbala.
Když nedostal 350 tisíc, změnil svědek výpověď o Čapím hnízdě
Následně policie předloží spis dozorujícímu státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí. „Dle časového harmonogramu se předpokládá, že policejní orgán bude ve věci postupovat bez zbytečných průtahů,” dodal Cimbala.
Šaroch vrátil spis policii k došetření koncem srpna. Došlo mimo jiné na výslechy dalších svědků včetně Andreje Babiše mladšího a exmanažera Čapího hnízda. Kriminalisté na to dostali čas jen dva týdny, tedy do 15. září.
Otec ze mě udělal bílého koně, řekl Babiš mladší po výslechu
Postup samotného státního zástupce v kauze Čapí hnízdo zároveň přezkoumává také Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.
Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uvedl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.