Článek
Ostraha bude posílena rovněž na ruzyňském letišti a v elektrárnách. "Půjde o všechny strategické objekty," řekl Bublan. Doplnil, že úroveň bezpečnostních opatření bude taková, jakou Česko přijalo po teroristických útocích v Madridu v březnu 2004.
Předseda vlády Jiří Paroubek řekl, že vláda ČR odsuzuje barbarský teroristický útok vůči civilnímu obyvatelstvu Londýna. Britům také kabinet vyjádřil soustrast. "Zároveň (vláda) vyjadřuje plnou solidaritu v boji s terorismem," řekl premiér.
Bezpečnostní informační služba (BIS) prý nemá žádné signály o tom, že by České republice hrozilo bezprostřední nebezpečí teroristického útoku. "Kdyby události v Londýně nějak zvyšovaly riziko i ČR, tak mohu s naprostou jistotou říci, že by nás britští partneři okamžitě informovali. To se ale nestalo," řekl mluvčí BIS Jan Šubert.
Hlídky nebudou jen v Praze
Odpoledne se také uskutečnila telekonference krajských ředitelů policejních správ. Podle Jiřího Vokuše z policejního prezidia dostali ředitelé za úkol zajistit zvýšenou ostrahu významných objektů ve svých regionech. Součástí policejních opatření jsou také přísnější pohraniční kontroly na všech hraničních přechodech.
Posílení policejních hlídek by si podle Bublana mělo jen v Praze vyžádat stovky policistů, a to z pořádkových jednotek. "Nebudeme stahovat policisty z krajů, protože musíme také i v těch krajských městech učinit další opatření," řekl bez dalšího upřesnění. Úroveň bezpečnostních opatření bude podle něj taková, jakou Česko přijalo po teroristických útocích v Madridu v březnu 2004.
Ministr obrany Karel Kühnl reagoval na dění v Londýně svoláním operativní porady vedení Ministerstva obrany (MO) a Generálního štábu. Náměstek ministra obrany a předseda Krizového štábu MO Pavel Štalmach na poradě informoval, že prověřil akceschopnost Krizového štábu. Experti Společného operačního centra Ministerstva obrany z rozkazu náčelníka generálního štábu Pavla Štefky procvičují krizové scénáře ohrožení České republiky teroristickým útokem.
V Temelíně zatím jen monitorují situaci
V souvislosti s útoky v britské metropoli zvýšila řada tuzemských podniků bezpečnostní opatření. "Dnes odpoledne zasedal letištní výbor pro bezpečnost a přijal zvýšený bezpečnostní režim," uvedla např. Anna Kovaříková, mluvčí České správy letišť, které provozuje letiště v Ruzyni. Podle mluvčí jde mj. o posílení počtu pracovníků zajišťujících bezpečnost letiště. ČSL přitom spolupracuje s policií. "Rovněž České dráhy ve spolupráci s policií zvýšily ochranu svých objektů," doplnil Pavel Tesař z tiskového oddělení ČD.
Například jaderná elektrárna Temelín ale zatím nepřijala žádná konkrétní opatření, která by vedla k běžnému posílení ostrahy areálu. Situaci podle svého mluvčího Milana Nebesáře vedení elektrárny monitoruje a vyhodnocuje. "Po 11. září (2001) došlo k významnému zesílení bezpečnostních opatření, která stále držíme. Aktuálně monitorujeme situaci a dále budeme postupovat v koordinaci se státními složkami," uvedl Ladislav Kříž, mluvčí firmy ČEZ, která elektrárnu provozuje.