Článek
Pravost ostatků plyne podle ČTK z pozvánky na čtvrteční tiskovou konferenci a agentuře ji potvrdily rovněž dva zdroje obeznámené s výzkumem.
StB obvinila Toufara v roce 1950 z přípravy takzvaného číhošťského zázraku. Chtěla ho přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Toufar zemřel ve vězení 25. února téhož roku ve věku 47 let na následky krutého zacházení. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar.
Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let. Podle kardinála Dominika Duky je číhošťský farář mučednickou ikonou násilné kolektivizace zemědělství v 50. letech 20. století. Toufarova rodina usilovala o exhumaci od roku 1954, až nyní bude moci splnit Toufarovo přání, aby byl pohřben v Číhošti.
Odborníci srovnali genetické modely
Kostra, již odborníci zkoumali, byla vyzvednuta z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích. Už první výsledky zkoumání a nálezy zdravotnického materiálu v oblasti pánve nasvědčovaly tomu, že na těle byl před smrtí proveden chirurgický zákrok v oblasti břicha. To naznačovalo shodu s dostupnými informacemi o posledních hodinách pátera Toufara.
Odborníci navíc chtěli pro potvrzení identity porovnat genetické profily ze vzorků z exhumovaného těla s profily žijících příbuzných a vypočítat genetický model, s jakou pravděpodobností je to páterovo tělo.
V hromadném hrobě mají být stovky obětí
Sdružení bývalých politických vězňů (SBPV) po vyzvednutí ostatků požadovalo, aby byly vyzvednuty ostatky všech politických vězňů minulého režimu, nikoliv pouze Toufara. Ujmout by se tohoto úkolu měl podle něj stát.
V hromadném hrobě na Ďáblickém hřbitově je podle odhadu SBPV minimálně 2800 obětí.