Hlavní obsah

Ornitologové se snaží mladobucká čápata sledovat i v Africe

Dvojici čápat odchovaných za dramatických okolností po smrti matky otcem Bukáčkem v Mladých Bukách u Trutnova hledají ornitologové z celého světa. Odchov mláďat jedním z rodičů znamenal ojedinělý unikát a vědci nechtějí jedinečné ptáky pustit ze zřetele. Čápi byli naposledy spatřeni v srpnu při odletu do afrického zimoviště.

Foto: webkamera Malé Buky

Čápata s otcem Bukáčkem krátce před tahem do afrického zimoviště.

Článek

Čápi, které statisíce diváků živého přenosu čapího hnízda pokřtili jmény Pankrác a Servác, vybavili vědci kroužkem s číslem čitelným dobrou optikou na sto metrů.

Šance, že se čápata vrátí existuje
ornitolog Kafka

„Identifikovat čápata na tahu do Afriky, a samotném zimovišti, kde by už měli být, je dílem náhody. Pokud se to podaří, okamžitě dostaneme od kolegů zprávu o jejich posledním výskytu,“ popsal ornitolog Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Petr Kafka. „Bohužel nebylo možné čápata i dílem covidu vybavit vysílacími čipy. Nejsou pro auta, natož pro ptáky,“ podotkl.

Čápata musela na odhadem až sedm tisíc kilometrů dlouhé cestě překonat mnoho nástrah. Řada čápů obvykle shoří na drátech vysokého napětí, mnozí padnou za oběť střelců, zemřou na otravu pesticidy nebo pojdou vysílením a hladem kvůli úbytku mokřadů s přirozenou potravou.

Čapí mláďata odchovaná otcem přežila, poprvé vyletěla z hnízda

Domácí

„Mladí to mají mnohem těžší než zkušení dospělí čápi. Šanci přežít je u nich méně než padesátiprocentní,“ předjímá David Číp ze Záchranné stanice ohrožených zvířat JARO v Jaroměři, jenž společně s Šándorem Havránem a Jiřím Zemanem z Mladých Buků pomáhal s pomocí dárců Bukáčkovi ptáčata od holátek vypiplat. Mladistvého věku se nakonec dožila dvě z původní čtveřice mláďat.

Vyhráno ornitologové nemají ani pokud při mladobuckých čápech stáli všichni svatí a let do afrického zimoviště přežili. Čápi zůstávají v místech, kde najdou nejlepší podmínky k životu.

„Pravděpodobnost, že čápata se vrátí zpět do domovského regionu je velmi nízká,“ míní Číp. „Lokalitu, kde se vylíhli, mají ale zakódovanou. Existuje proto šance, že jakmile v dospělosti pocítí potřebu zahnízdit, mohou se vrátit,“ doplnil Kafka.

Mládě čápa z Chebu přišlo o nohu, díky protéze z 3D tiskárny se učí znovu chodit

Věda a školy

Zemí přívětivých k čápům kvůli změnám krajiny spojenou s postupným zánikem mokřadů plných žab v západní Evropě ubývá. „V Anglii takřka vymizeli. Angličané se jezdí na přísně chráněné čápi k nám dívat jako na živočišnou raritu,“ tvrdí s trochou nadsázky Číp.

Odchov čapích polosirotků v přirozeném prostředí přepsal dějiny ornitologie. Mláďatům hrozil doživotní pobyt ve voliéře záchranné stanice. „Odchov na mateřském hnízdě se doposud povedl u jiných ptačích druhů. Nikoliv u čápů, to se podařilo snad vůbec poprvé,“ upřesnil Číp.

Výběr článků

Načítám