Článek
„Požádali jsme, aby Prisko jako zástupce státu neslo náklady na útlum. Ty jsme dosud platili my. Požádali jsme proto o proplacení 1,2 miliardy korun,“ potvrdila předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková s tím, že částka by měla pokrýt potřebu firmy, aby byla zachráněna a plnila dál všechny závazky včetně vyplácení mezd zaměstnancům.
To, že by stát nepomohl, si Staňková nepřipouští. Současně odmítla, že kvůli úsporám hrozí snižování platů, nebo dokonce propouštění horníků.
Kdy dojde k obnovení těžby na Dole Darkov, neřekla, ani jak dlouho bude OKD na Karvinsku ještě těžit. „Naším původním záměrem bylo pokračování těžby do roku 2025 s postupným útlumem v jednotlivých lokalitách. Dnešní situace OKD, nepředvídatelnost vývoje cen uhlí a stav ekonomiky naší země ale mohou tuto dobu ovlivnit,“ poznamenala.
Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě v pátek zrušila mimořádná opatření zavedená kvůli šíření koronaviru na Karvinsku. Povolila akce nad 100 lidí i návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Města a obce v okrese Karviná už rovněž nemusí pravidelně provádět dezinfekci veřejných prostranství. Zrušení opatření KHS oznámila na svých internetových stránkách.
Mimořádná opatření se ruší
Opatření souvisela s ohniskem nákazy nemoci covid-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD. Kvůli tomu se 25. května neuvolnila část opatření, která se rušila jinde v Česku.
Povinnou dezinfekci nařídila KHS od 28. května. Hromadných akcí se taky nyní může účastnit až 500 lidí, což je limit stanovený nařízením ministerstva zdravotnictví.
V souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD je dosud v evidenci hygieniků 470 pozitivně testovaných lidí. Je mezi nimi 314 zaměstnanců dolu (včetně 22 polských pendlerů) a 149 jejich příbuzných.
Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole provádějí třeba údržbu. V celém Moravskoslezském kraji se od počátku pandemie nakazilo 1755 lidí.