Hlavní obsah

Okamuru kvůli výhrůžkám hlídá policie

Právo, ada, nig

Místopředseda Sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura má podle zjištění Práva už pár týdnů přidělenou policejní ochranku. Důvodem jsou výhrůžky skupiny Romů z Libereckého kraje, kteří v srpnu na Facebooku zveřejnili příspěvek, v němž vyzývají ostatní, aby na Okamuru vzali nože a společně ho odstranili. Nelíbí se jim, že Okamura v roli poslance dlouhodobě prosazuje zpřísnění dávek hmotné nouze pro nepřizpůsobivé.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Předseda SPD Tomio Okamura

Článek

„Po dohodě s policií nemohu nic sdělovat,“ sdělil v úterý Okamura na dotaz Práva, proč má dočasnou policejní ochranu. Dodal, že on o ni nežádal.

Od videa, které sdílel i Okamura, se později romské organizace distancovaly. Policie nicméně zahájila úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování.

Už dva obvinění

Jak řekla ČT mluvčí policie v Libereckém kraji Vladimíra Šrýtrová, policie již obvinila dva muže kvůli videonahrávce, na které jeden z nich vyhrožuje Okamurovi pobodáním, a druhý dal nahrávku na sociální síť. Oběma hrozí vězení od šesti měsíců do tří let.

Vyhrožování politikům není v České republice ojedinělé. Do letošního května využíval dočasnou policejní ochranu místopředseda vlády, ministr průmyslu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kvůli stupňujícímu se tlaku nakonec v květnu vláda na návrh ministra vnitra zařadila dvojministra na seznam trvale chráněných osob.

Vedle prezidenta, premiéra, šéfů obou parlamentních komor využívají policejní ochrannou službu také ministři vnitra, financí, zahraničí a resortu spravedlnosti. Ochranu ministra obrany má na starosti vojenská policie.

Policejní ochrana se nevztahuje pouze na vybrané ústavní činitele.

Podle zákona o policii může být poskytnuta i osobě, které hrozí újma na zdraví nebo jiné vážné nebezpečí. O přidělení ochranky rozhoduje příslušný policejní orgán a souhlasit musí i daná osoba.

Výběr článků

Načítám