Článek
„Je dobře, že EU jako celek a ve spolupráci s Velkou Británií, USA a Kanadou přistoupila i k odstřižení ruských bank ze systému SWIFT. Rozhodnutí by mělo zasáhnout významnou část ruského bankovního trhu,“ uvedl Fiala pro Novinky.
Zároveň podotkl, že ČR v pondělí prosazovala rozsáhlejší seznam. „S podobným postojem půjdeme dnes na jednání ministrů financí EU. Budeme prosazovat další sankce v dalších krocích,“ nastínil premiér.
Jednání ministrů financí formou videokonference je naplánováno na středeční odpoledne. Podle Fialy se opakovaně ukázalo, že přesvědčování ze strany středoevropských a východoevropských zemí EU vede k reálným výsledkům a přijímání tvrdšího postoje vůči Rusku.
EU odstřihne od SWIFT sedm ruských bank, Sberbank ušetřila
EU se v pondělí shodla na tom, že odstřihne od mezinárodního platebního systému SWIFT sedm ruských bank. Třeba největší z nich – Sberbank – ale mezi nimi není, odpojena nebude ani banka částečně vlastněná ruským plynárenským gigantem Gazprom.
Podle úředníků obeznámených s rozhodnutím jsou sankcí zasaženy banky VTB, Bank Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF.
Systém SWIFT umožňuje transakce v hodnotě bilionů dolarů po celém světě.
Česko má zásoby plynu na měsíc, řekl Fiala poslancům
Mluvčí vlády Václav Smolka k otázce sankcí podotkl, že prezidenti a premiéři členských států schvalují na Evropské radě pouze určitý politický směr.
„Není to tak, že by tam seděl (český premiér Petr) Fiala s (francouzským prezidentem Emmanuelem) Macronem a hlasovali o konkrétních jednotlivých sankcích, to poté dělají až ti pod nimi,“ uvedl pro Novinky.
Rozhodovací a legislativní pravomocí disponuje Rada EU složená z ministrů zodpovědných za projednávanou agendu. Ta rozhoduje o opatřeních, která pak připraví bruselský aparát.