Článek
Smlouvu v úterý podepsali náměstek ministra obrany pro akvizice Lubor Koudelka a za izraelskou stranu generální sekretář izraelského ministerstva obrany Amir Eshel.
Nákup systému SHORAD (Short range air defense – Vzdušná obrana krátkého dosahu – pozn. red.) od Izraele bez řádného výběrového řízení doporučilo ministerstvo obrany vládě v polovině září.
Obrana doporučila koupit bez výběrového řízení protiletadlový systém. S údržbou za 37,2 miliardy
Protiletadlový raketový systém krátkého dosahu je určen k ochraně měst, jaderných elektráren, letišť, průmyslových center či jiných důležitých objektů. Slouží k detekci i eliminaci letadel, dronů, vrtulníků nebo řízených střel s plochou dráhou letu. Ve výzbroji nahradí sovětský systém 2K12 KUB.
Musíme umět chránit vojáky, techniku i důležité objekty. Kupujeme proto nové protiletadlové systémy. Jsou mobilní a můžeme je použít doma i v zahraničí. SPYDER je účinný a bojem prověřený systém, který nahradí zastaralý 2K12 KUB. #JsmeArmada #WeAreNATO pic.twitter.com/FVIAm6Axcu
— Armáda ČR (@ArmadaCR) October 5, 2021
První dvě ze čtyř objednaných baterií a rakety mají izraelské zbrojařské firmy Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries (AIA), které komplet vyvinuly, dodat v roce 2025.
Protiletadlový komplet SPYDER v provedení SR (Short Range - krátký dosah) nepoužívá žádná evropská země ani žádná členská země Severoatlantické aliance (NATO). Jedinými zeměmi na světě, které systém využívají, jsou Peru, Singapur, Indie a Vietnam. I samotný Izrael používá jiný typ obranného systému.