Článek
„Na bytový dům, povolení v rámci Prahy čekáme v průměru pět let, na novou dálnici čekáme 13 let. Na běžné obchvaty ale čekáme i 20 let, dokonce i 25 let,“ hájil zákon v dolní komoře vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Zastupoval ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO), která má koronavirus.
„Máme 20 typů stavebních úřadů, máme 10 typů povolovacích procesů a jsme na 157. místě ve stavebním povolení v rámci žebříčku, který srovnává více jak 190 zemí světa,“ řekl Havlíček.
Povolování staveb v Česku se zrychlí. Vláda schválila stavební zákon
Rekodifikaci stavebního práva má vláda ve svém programovém prohlášení a zákon připravuje již delší dobu.
Nová právní úprava má tak podle vlády zrychlit stavební řízení a zkrátit dobu povolování. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) si od ní slibuje kromě jiného zkrácení průměrné délky povolování u větších projektů z 5,4 roku na jeden rok.
Opozici se novela nelíbí
Zákon ale zkritizovaly kluby ODS, Pirátů, STAN, TOP 09 a lidovců. Vládu vinily z toho, že se zákon snaží protlačit na sílu a měl by se udělat lépe. Nelíbilo se jim také, že i vládní strany chtějí zákon razantně upravit až ve Sněmovně.
Ministryně Dostálová má koronavirus
Poukazovali i na to, že zákon kvůli nákaze koronavirem neobhajovala právě Dostálová. Vadilo jim, že ministryně nemůže odpovědět na jejich dotazy.
Návrh kritizuje také například Hospodářská komora ČR, vadí ale i městům. Podle nich omezuje pravomoci samosprávy, možnosti územního plánování či zakazuje vytvořit si vlastní stavební předpisy. Komora architektů ho již dříve označila za nevyužitou šanci.